Oheň Olympiády dětí a mládeže uhasl. Podruhé vyhrálo Hlavní město Praha

ODM 2024
ODM 2024
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Více jak dvě stě sad medailí bylo rozdáno. Od 23. do 27. června soutěžilo na Olympiádě dětí a mládeže v Jihočeském kraji téměř 3 500 mladých nadějí ve 20 sportech a 78 disciplínách. Celkové hodnocení suverénně ovládli sportovci z Hlavního města Prahy. To se jim podařilo podruhé za 21. ročníků největší multisportovní akce v České republice.

NEJLEPŠÍ ODM! ❤️ | #odmgang 2024
(1:33)

„Když jsem jezdil po sportovištích, tak jsem viděl obrovské souboje. Viděl jsem každý krok, každý úder, každý pohyb provedený úplně naplno a ty souboje byly fascinující. Zažil jsem také situace, kdy se mladí sportovci zachovali podle hodnot fair play,” líčil hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a pokračoval: „Byla obrovská hrdost dívat se na to, s jakou odvahou a nasazením dokáží sportovci o medaile bojovat. Všichni do toho dali srdce a tím byla Olympiáda dětí a mládeže úžasná.”

S tím, že jižní Čechy na pět dní pohltila nezapomenutelná atmosféra, souhlasí také náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Klíma. „Když jsme do toho před dvěma lety s Českým olympijským výborem a organizačním týmem Jihočeského kraje šli, měli jsme sen a představu - o úrovni sportu, počasí, organizaci. A mám pocit, že realita ten sen překonala,” řekl.

Pouze sportovci z Hlavního města Prahy dokázali překonat hranici 500 bodů a suverénně ovládli celkové hodnocení. Druhé místo obsadil s téměř sto bodovým rozdílem Jihomoravský kraj a stupně vítězů doplnil v těsném závěsu kraj Středočeský.

Na sportovištích i v Olympijském domě to každý den žilo díky tisícům fanoušků včetně dětí ze škol. Spolu s diváky na zahajovacím i závěrečném ceremoniálu se celková návštěvnost vyšplhala na téměř sto tisíc lidí. „Jihočeské týmy hodně vnímaly, že je jejich spolužáci a kamarádi chodili povzbuzovat. Sportoviště byla plná a podle trenérů jim to ohromně pomáhalo a motivovalo je to,” prozradil náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Klíma. V hledišti však nechyběly ani desítky úspěšných sportovců, mezi něž patří vodní slalomáři Tereza Fišerová, Vít Přindiš a Václav Chaloupka, plavci Kristýna Horská a Ondřej Gemov, fotbalista David Lafata, baseballista Martin Mužík a další.

„Jsem přesvědčen, že každý bude z jižních Čech odjíždět s životním zážitkem. I přesto, že se jedná o Olympiádu dětí a mládeže, můžeme použít termín, že se stává dospělejší. Každým rokem ji všichni berou vážněji a kdyby k ní nepřistupovali jako k opravdové olympiádě, tak by se nám takto velký projekt nikdy nepodařilo uskutečnit,” Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru.

1 500 hodin přenosů

Na olympijské platformě czechteam.tv běželo každý den 30 živých přenosů, které dohromady trvaly 1 500 hodin. Největší multisportovní akci v České republice si nenechaly ujít ani kamery České televize. Ta od pondělí do čtvrtka vysílala vedle sportovních klání také Studio ČT sport s moderátorem Tomášem Budkou.

Organizace největší multisportovní akce by se neobešla ani bez dobrovolníků. Těch se v letošním ročníku na různých pozicích vystřídalo 120. Především by ale Olympiáda dětí a mládeže neexistovala bez společného zapojení a úzké koordinace krajů a měst, sportovních svazů a klubů a partnerů akce. Olympijskou štafetu nyní přebírá Moravskoslezský kraj, který již za šest měsíců přivítá v roce 2025 zimní edici a další letní ODM proběhne v roce 2026 poprvé v historii v Hlavním městě Praze.

líbil se ti článek?