Nezlomní olympionici: Neztratit cit pro vodu! Jan Micka plaval ve vířivce

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Nevzdat se a plavat dál. Jenže kde? Olympionik Jan Micka stejně jako další profesionální sportovci nemohl kvůli nouzovému stavu trénovat tak, jak je zvyklý. Plavecké bazény byly z důvodu šířící se pandemie uzavřeny. Naštěstí si dokázal poradit, aby se mohl připravovat na vrcholné akce.

Je chvíli před osmou hodinou ranní a plavecký reprezentant Jan Micka s kolegou Sebastianem Luňákem vcházejí do prodejny bazénů a vířivek. Žádné nákupy, ani obhlížení relaxačního sortimentu se však nekoná. Micka i Luňák se svléknou a v plavkách vlezou každý do své vířivky s protiproudem a začínají trénovat.

„Bazének má pět metrů na dva a styl a cit pro vodu se v něm dá trénovat dobře. Rychlost proudu lze nastavit na dané tempo. Za trénink naplaveme kolem pěti kilometrů. Jsem rád, že tu možnost máme. Jsme jedni z mála plavců, kdo si to může užít. Jsou závodníci, kteří plavou v zahradním bazénu přivázaní na gumě. Tohle je o něco lepší varianta,“ usmívá se Micka, který bedlivě dává pozor, aby dodržoval veškerá bezpečnostní nařízení vlády.

„Přicházíme sem v rouškách, jsme tam sami a majitel je na druhé straně budovy. Bazény mají rozestup sedm metrů. Při vstupu i odchodu používáme dezinfekci. Dáváme si pozor,“ upozorňuje kraulař, který trénuje v prodejně hlavně kvůli tomu, aby neztratil cit pro vodu. „Z toho důvodu si nerad dávám dlouhé volno, protože člověk se pak těžce dostává do formy,“ upozorňuje Micka.

Dopoledním tréninkem nic nekončí. Naopak. „Odpoledne jdu třeba běhat, zacvičit si... To zaleží podle nálady a počasí. Nouzový stav zatím zvládám v pohodě. Měl jsem obavy, že po pár dnech nebudu vědět, co dělat, ale naštěstí mám každý den o zábavu postaráno.“

O zábavu postaráno bude mít hlavně za pár týdnů. Z plaveckého reprezentanta a studenta vysoké školy se stane táta. I kvůli tomu je rád, že se olympijské hry o rok posunuly. „Očekáváme s přítelkyní příchod potomka, v červnu mám státnice, takže mně to docela vyhovuje. Příští rok to budu mít určitě víc v klidu,“ prozrazuje nejlepší český plavec.

Foto: Barbora Reichová/ČOV

líbil se ti článek?