Nejrychlejší ekonom! Bývalý olympijský sprinter a rekordman Jiří Kynos slaví 80

Olympijské příběhy
Olympijské příběhy
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Když Jiří Kynos závodil jako sprinter, dával do toho vše, aby měl co nejnižší čísla na časomíře po proběhnutí cílem. Naopak po konci sportovní kariéry se jako ekonom Československého a později Českého olympijského výboru vždy snažil, aby na bankovním kontě organizace bylo těch čísel naopak co nejvíce.

Ve službách olympijských kruhů je Jiří Kynos, který oslavil 24. března 80. narozeniny, už půlstoletí. Poprvé se podíval na olympijské hry jako sportovec, když startoval v Mnichově 1972. Ve štafetě na 4x100 metrů tehdy českoslovenští atleti skončili těsně čtvrtí.

„Byli jsme jen štafetový kolik od bronzové medaile. Rok předtím jsme vyhráli mistrovství Evropy,“ vzpomínal Kynos, který společně s Jaroslavem Matouškem, Ludvíkem Bohmanem a Jurajem Demečem tehdy na hrách v Mnichově zaběhli národní rekord. Jejich maximum bylo překonáno až po 47 letech!

Zažil jsem toho hodně, ale zažít olympiádu na vlastní oči je fantastický zážitek.

Jiří Kynos ukončil vrcholovou kariéru v roce 1974 a začal působit v roli funkcionáře na oddělení správy vrcholového a výkonnostního sportu. Po Sametové revoluci v roce 1989 se stal ekonomem Československého olympijského výboru.

„Po revoluci jsme neměli jako Československý olympijský výbor skoro žádné peníze na účtu a potřebovali jsme nějaké získat. Tehdy jsme v roce 1992 vymysleli Olympijskou loterii, což byly stírací losy. Nakonec to byla nejúspěšnější loterie, protože se prodalo 99 procent losů,“ vyprávěl s nadšením Kynos.

TOP: 5 příběhů z Mnichova 1972
(7:31)

Uběhlo několik měsíců a došlo na dělení republik. Nově vznikl Český olympijský výbor a Slovenský olympijský výbor. Bývalý sprinter tehdy dokonce vypracoval zakládající listiny Českého olympijského výboru pro předsedkyni ČOV legendární Věru Čáslavskou.

„Rok na to pro nás bohužel následovaly nejsmutnější olympijské hry. V Lillehammeru 1994 jsme skončili bez medaile. Naštěstí se to od té doby neopakovalo, a čtyři roky na to následovalo nezapomenutelné Nagano.“

Jiří Kynos byl hlavním ekonomem Českého olympijského výboru do roku 2016. Nyní působí stále vitální bývalý sportovec jako koordinátor kolekcí pro olympijské hry, a podílí se tak i na přípravě oblečení pro hry v Paříži 2024.

„Zažil jsem toho hodně, ale zažít olympiádu na vlastní oči je fantastický zážitek. To vám televize nezprostředkuje,“ usmál se Kynos, který se těší, že v Paříži bude Českému olympijskému týmu fandit mnoho příznivců z Česka.

líbil se ti článek?