Na závěr Her se podařilo zapálit i čtvrtý oheň

Vancouver 2010
Vancouver 2010
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Vtipnou tečku připravili pořadatelé XXI. olympijských her ve Vancouveru. Během finálního ceremoniálu se totiž znovu zapaloval olympijský oheň, což se stalo poprvé v historii Her. Při zahájení se totiž jeden ze čtyř pylonů, zasekl a kanadská rychlobruslařka Catriona Ann Le May-Doanová zůstala stát s pochodní bezradně na ploše.

Dodatečné zapálení čtvrtého ohně nebylo původně v plánu závěrečného ceremoniálu, ale Kanaďané prokázali velkou pružnost a kreativitu, takže k překvapení všech se na stadionu objevila legendární rychlobruslařka s pochodní a šinula si to k nezapálenému pylonu. A za ovací vyprodané haly BC Place si tak mohla vychutnat pocity, které zažili další tři její krajané v čele s legendárním hokejovým útočníkem Waynem Gretzkym.

Sportovci, kteří ve Vancouveru zbyli, si pak vychutnali závěrečné defilé. Českou vlajku nesla hrdinka posledních dnů Martina Sáblíková, za Bělorusko naopak smutný hrdina Her Leonid Karnějenko, který se sám připravil o medaili ve sprintu dvojic, když vjel do špatného koridoru a místo medaile se dočkal diskvalifikace.
 
Nory provedl závěrečným ceremoniálem běžec Petter Northug, který ve famózním finiši vyhrál závěrečný závod na padesát kilometrů klasickou technikou. Právě medailisté „lyžařského maratonu“ si vychutnali předávání medailí během závěrečného ceremoniálu. „Líbilo se mi to víc než zahájení. Bylo to kratší a víc od srdce. Lepší byla hudba a řečníkům bylo lépe rozumět,“ zhodnotil ceremoniál český krasobruslař Tomáš Verner.
 
Kromě kulturních čísel nechyběly samozřejmě ani tradiční proslovy. Snad žádný z řečníků nezapomněl na tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při tréninku v den zahájení Her. Děkovalo se Kanaďanům za perfektní Hry a představilo se Rusko coby pořadatel XXII. zimních olympijských her. Ty bude v roce 2014 hostit Soči.
 
-ted-
Foto: Jiří Koliš

líbil se ti článek?