Moderní pětiboj po éře Davida Svobody? Češi mají zdatné nástupce

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Zlatý olympijský vítěz z Londýna David Svoboda ukončil předloni na podzim kariéru, jeho předchůdce a bronzový muž z olympiády v roce 2004 Libor Capalini se ze scény poroučel už před osmi lety. Český moderní pětiboj ale bez velkých jmen nestrádá. Vždyť už devatenáct let po sobě přivezl cenný kov z vrcholné akce!

Šňůru v úterý na mistrovství Evropy ve Velké Británii prodloužili stříbrnou medailí ve smíšené štafetě Eliška Přibylová a David Kindl.

„Daří se nám pravidelně získávat medaile v seniorech i mezi juniory. Český moderní pětiboj je úspěšný dlouhodobě, nemáme takové výkonnostní propady jako jiné sporty,“ říká Jakub Kučera, reprezentační kouč.

Stálicemi jsou olympionici Jan Kuf či Ondřej Polívka, medailisté z mistrovství Evropy i světa. Nadějemi třeba Marek Grycz s Martinem Vlachem, juniorští mistři světa z roku 2018.

Ale úspěchů pětibojařů je za poslední roky mnohem víc. Ze Světových pohárů i z prestižních akcí.

„Jsou i slabší sezony, především ty po olympiádě, kdy někteří reprezentanti skončí s kariérou. Ale máme nástupce, kteří chtějí jít v jejich stopách. Vždyť Marek Grycz byl předloni nějakou dobu světovou jedničkou v juniorském žebříčku, což je úžasná vizitka. Nadějí je i Karolína Křenková, kterou jsme loni už jako juniorku zařadili do reprezentace dospělých.“

Velkou reklamou pro pětiboj byly velké medaile. Především ty olympijské – bronz z Atén Libora Capaliniho a zlato z Londýna v podání Davida Svobody, dosud ten největší úspěch pro český moderní pětiboj vůbec.

„To byly velké milníky. Je pravda, že si nemůžeme stěžovat na nezájem. Máme takzvaně odkud brát, závodníků je v klubech dost. Od mládeže se snažíme budovat návaznost na další kategorie. Pětiboj je elitní sport s velkým všestranným záběrem,“ popisuje Kučera.

Zmiňuje také, jak se čeští pětibojaři naučili nebrat sami sebe navzájem jako velkou konkurenci. Jednou bere medaili jeden, jindy zase druhý. Rivalita? Jen minimální.

„Co mám možnost pozorovat v zahraničních týmech, tak tam je konkurence mnohem vyhrocenější a navzájem si dokonce ani moc nepřejí. U nás je alespoň z mého pohledu prostředí přátelštější, bez konfliktů. I to nám pomáhá.“

Evropský šampionát ve Velké Británii trvá do 11. srpna a Češi věří, že úvodní medaile nebyla tou poslední. Novinky můžete sledovat na webu Českého svazu moderního pětiboje.

Připomeňte si zlatý olympijský závod Davida Svobody z Londýna 2012.

líbil se ti článek?