Mladí sportovci přivezli z olympiády osm medailí. Zářili kanoisté

EYOF 2017
EYOF 2017
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Sedm bronzových a jednu stříbrnou medaili přivezli mladí čeští olympionici z Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF) v maďarském Györu, kde soutěžili sportovci ve věku 14 až 18 let. Češi získali o jeden cenný kov více než na posledním letním festivalu v Gruzii.

„Pro mnohé sportovce byla tato olympiáda prvním poměřením sil s evropskou špičkou a rozhodně v něm nezklamali. Naše vystoupení hodnotíme kladně, osm medailí je jednoznačným úspěchem,“ uvedl po příletu výpravy na kbelské letiště v Praze Jan Stluka, zástupce šéfa mise.

Nejúspěšnějšími členy týmu byli rychlostní kanoisté, kteří získali čtyři z osmi medailí zásluhou Jana Minaříka (C1 500 metrů a mix s Denisou Řáhovou) a deblkajaku Kateřina Zárubová, Adéla Házová na tratích 500 a 200 metrů.

Další cenné kovy přidali judista Jan Svoboda v kategorii do 60 kilogramů, plavec Jan Čejka na 100 metrů znak, atlet Jakub Davidík na běžecké trati 800 metrů a talentovaná čtvrtkařka Barbora Malíková, která získala stříbro.

„Sportovci na mládežnické olympiádě především získávají zkušenosti a seznamují se s velkým sportovním světem. Úspěch není prioritní, pro všechny sportovce bylo jejich vystoupení motivací do další práce,“ doplnil šéf mise Jan Hrdina.

Český tým čítající 76 mladých sportovců měl ještě zastoupení v basketbale, volejbale, gymnastice, tenise a cyklistice.

V Györu se představilo celkem 2 500 sportovců z 50 zemí. Češi si pochvalovali skvělé zázemí i atmosféru, která na řadě nově vybudovaných sportovišť panovala. Třeba plavec Jan Čejka, držitel první medaile, uvedl: „Nikdy jsem před takovou atmosférou nezávodil. Byl to opravdu zážitek. Je vidět, že Maďaři plavání milují.“

Olympijský festival mládeže, jehož součástí jsou podobně jako na velké olympiádě slavnostní ceremoniály či zapálení olympijského ohně, se koná vždy v lichý rok a dělí se na zimní a letní část. Jeho příští ročník se v roce 2019 uskuteční v ázerbajdžánském Baku.

Čtěte více o EYOF v Györu!

líbil se ti článek?