Medicínské zajištění olympioniků: Vždy se snažíme být soběstační, říká šéflékař Neumann

Evropské hry 2023
Evropské hry 2023
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Jsou nedílnou a velmi zásadní součástí Českého olympijského týmu. Lékaři, fyzioterapeuté a další medicínští pracovníci, kteří poskytují servis českým sportovcům na vrcholných mezinárodních událostech. „Do konce roku zajistíme ještě další tři akce – Evropské hry v Polsku, Evropský olympijský festival mládeže ve slovinském Mariboru a Plážové hry na Bali,“ říká šéflékař Českého olympijského týmu Jiří Neumann.

Čím budou specifické z pohledu medicínského zajištění letošní Evropské hry?
Budou logisticky velmi náročné ze všech hledisek. O pořádání se podělí jedenáct měst, mezi kterými nejsou zrovna krátké vzdálenosti. Poslední hry se tímto směrem ubírají. Ukázalo se to na zimních olympijských hrách v Pekingu i na lednovém mládežnickém olympijském festivalu v Itálii, že si jednotlivé týmy na ta oddělená místa berou svého zdravotníka. Alespoň fyzioterapeuta, někteří i lékaře. V tomto duchu budeme i postupovat i na Evropských hrách.

Co obnášejí přípravy?
U všech akcí, které zabezpečujeme, se zajištění chystá nejméně rok dopředu. Například do konce března jsme byli povinni zaslat jmenný seznam lékařů, ze kterých budou svazy vybírat.  Je totiž třeba vyřešit oficiální pracovní povolení u polského ministerstva zdravotnictví, aby po dobu her mohli naši lékaři oficiálně pracovat pro svůj tým. Výhodou přeci jen je, že Polsko je náš soused a člen Evropské unie.

V čem to ulehčuje situaci?
Trošku odpadá administrace celních prohlášení kvůli dovezeným lékům a podobně. A také očekáváme standardní postup jako na olympijských hrách, tedy v Krakově lékařskou polikliniku, která je k dispozici 24 hodin denně, jsou tam základní obory a vždycky bude sloužit několik lékařů, připravených poskytnou akutní pomoc. Pro náročnější úkony budou k dispozici smluvní nemocnice, a to i v dalších městech, kde se závodí.

Co se pro sportovce i tak chystáte vzít s sebou?
Povezeme s sebou samozřejmě léky a doplňky. I nějakou techniku jako fyzikální terapii, vysokovýkonný laser, diagnostický ultrazvuk, oscilaci. A samozřejmě lehátka a řadu pomůcek pro fyzioterapeuty tak, abychom byli hodně soběstační. O to nám jde. Na druhou stranu, Polsko je nám hodně blízko. Zatímco my jsme z posledních let naučení z těch vzdálených destinací, že byly na jiné úrovni. To nemyslím zle, prostě jsou v řadě států jiné medicínské zvyklosti.

Zmínil jste velké vzdálenosti na loňských zimních hrách v Pekingu, kde byly tři olympijské vesnice. Na lednovém Evropském olympijském festivalu mládeže se vedle Itálie soutěžilo i v Rakousku a Slovinsku. Také zimní olympijské hry v Itálii v roce 2026 budou hodně rozdrobené. Byl tedy mládežnický festival i testem právě pro ně?
Přesně tak. Nepřímo jsem to označil jako generálku na Cortinu 2026. Podrobnosti zatím neznáme, ale bude pět nebo šest míst, která bude potřeba zajistit.

Lékaři a fyzioterapeuti Českého olympijského týmu se pravidelně setkávají na Sympoziu sportovní medicíny v Dřítči. Jaká témata se probírala letos a jaké jsou nové trendy v zajištění sportovců po lékařské stránce?
Letos jsme měli jedenáctý ročník. Od začátku máme cíl, že sympozium je vždy multidisciplinární. Víme, že sportovce často bolí kolena, achilovky a záda, ale nevěnujeme se jen tématům ortopedie, traumatologie nebo neurologie. Vždycky zazní přednášky z problematiky dopingu, antidopingu, výživy sportovců, suplementace. Ale řešila se například i specifická problematika menstruace ve sportu a podobně.

líbil se ti článek?