Mateřství či prize money. České a španělské olympioničky otevíraly témata ženského sportu

Rovná příležitost
Rovná příležitost
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Čtyři bývalé vrcholové sportovkyně, čtyři různé příběhy. Všechny ale mají stejnou vizi. Na základě svých zkušeností chtějí otevírat diskuzi o rovných příležitostech s cílem pomoct dalším ženám ve sportu. V Institutu Cervantes ve čtvrtek podvečer otevřeně hovořily vzpěračka Monika Carrió, atletka Natalie Rodríguez, akrobatická lyžařka Nikol Kučerová a basketbalistka a předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu ČOV Ilona Burgrová.

Že je sport vnímaný jako mužské prostředí zažila Kučerová na vlastní kůži. „Na začátku jsem se hodně setkávala s tím, že k nám přistupovali tím způsobem, že holky, které dělají skikros, vlastně holky moc nejsou,“ popisovala a pokračovala: „Musím říct, že jako ženě mi to hodně ubližovalo. Uvědomuju si to až zpětně. Nechala jsem si líbit i velmi nepříjemné, které bych si teď ve svém věku už líbit nenechala. Ale ve dvaceti letech jsem to brala automaticky, že ten sport dělám a musím to takhle brát a nemám jinou možnost. Nebyla bych ráda, kdyby holky, které do toho sportu jdou teď, musely zažívat to, co já.“

Narážky na pohlaví musela snášet i vzpěračka Carrió. V osmdesátých letech se této disciplíně ženy zkrátka nevěnovaly. „Je to silový sport a když se věnujete silovému sportu, tak se mění tělo muže i ženy. Tehdy se říkalo, že ženy transformují své tělo, stávají se z nich muži a stávají se ošklivými. Takže i když mě vzpírání moc bavilo, tak mě nenechávali trénovat,“ vzpomínala španělská sportovkyně. Nakonec ale všechny překážky překonala a když bylo ženské vzpírání zařazeno na olympijský seznam, splnila si v Sydney v roce 2000 sen.

V tentýž roce a poté ještě dvakrát startovala pod pěti kruhy i atletka Rodríguez. Nejlepšího výsledku dosáhla v Pekingu 2008, kam odcestovala necelý rok po narození své dcery. „Myslím, že patřím k atletkám, které stanovily určitý milník, protože právě kolem roku 2000, když se rozhodla sportovkyně pro mateřství a pak se vrátit ke sportu, to nebylo vůbec jednoduché. Ženy neustále musí dokazovat, že ty výzvy zvládnou, že je překonají. Je potřeba si uvědomit, že nemusíte nechat stranou tu ženskou stránku, když chcete dosahovat profesionálních výzev.“

Téma mateřství zvlášť vyzdvihla i Burgrová. „Od začátku jsem si myslela, že jediná cesta, jak ženy ve sportu mohou fungovat, je ta, že budou sportovat, dosáhnou nějakých výsledků a až potom budou mít rodinu. Jsem ráda, že čím dál víc žen, ale i trenérů, si uvědomuje, že není jenom jedna cesta, ale že jich je víc. Můžeme být matkami, trenérkami, sportovkyněmi. To všechno zvládneme, ale nezvládneme to samy. Potřebujeme k tomu okolí a společnost, která nás v tom podpoří,“ apelovala.

Můžeme být matkami, trenérkami, sportovkyněmi. To všechno zvládneme, ale nezvládneme to samy.

Seminář Diplomacie a genderová rovnost: role ženského sportu připravilo Velvyslanectví Španělska ve spolupráci s Českým olympijským výborem. Důležitost setkání a otevření témat mateřství, prize money, sportu jako nástroje měkké diplomacie či problematiky transgender sportovců a sportovkyň vyzdvihl také samotný španělský velvyslanec Alberto Moreno Humet, který uvedl, že téma rovných příležitostí je jedním z prioritních oblastí španělské vlády. „Španělsko je v oblasti rovných příležitostí velkou inspirací pro Česko zejména díky dlouhodobé podpoře vlády, kde se tomuto tématu věnuje celé ministerstvo," komentovala ředitelka mezinárodního úseku ČOV Veronika Zemanová. „Přístup španělské vlády i vedení španělského sportu k rovným příležitostem žen a mužů je jedním z dlouhodobých faktorů, který přispívá k úspěchu nejen španělských sportovkyň, ale také k jejich zapojeni do vedoucích a rozhodovacích pozic," dodala Burgrová.

Následující den přijaly španělské sportovkyně pozvání do sídla Českého olympijského výboru, kde pokračovala diskuze s Veronikou Zemanovou a Zoranem Bartekem, marketingovým ředitelem ČOV a členem Komise rovných příležitostí ve sportu ČOV.

Tématům rovných příležitostí se Český olympijský výbor věnuje dlouhodobě. Mimo jiné je rovněž součástí projektu GAMES, který cílí na zvýšení počtu žen ve vedoucích pozicích. Zahájen byl na jaře 2022 a je financovaný z programu Erasmus+ Evropské komise. V rámci projektu byla zjištěna aktuální situace zastoupení žen v národních olympijských výborech a federacích v sedmi partnerských zemích a byl vytvořen přehled opatření a nástrojů, které mohou vést ke zvýšení počtu žen ve vedoucích pozicích. Nyní jsou připravovány akční plány – ten pro Český olympijský výbor bude představen na podzim 2023.

líbil se ti článek?