Legendární příběh jamajského bobu. V čem se film liší od reality?

Calgary 1988
Calgary 1988
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Jedna z nejvíce ikonických komedií s olympijskou tématikou. Kokosy na sněhu viděl snad každý sportovní fanoušek a nejednoho z nich musel příběh zaujmout. Odpovídá ale snímek skutečnému příběhu jamajských bobistů?

Filmová klasika je sice inspirovaná opravdovou událostí, tedy první účastí jamajských bobistů na Zimních olympijských hrách 1988 v Calgary, kromě toho se ale hodně věcí liší. Pojďme zjistit, jak to bylo doopravdy.

Hlavní myšlenka je stejná

Protože se jedná o komedii, málo situací z plátna se doopravdy stalo. „Je to celovečerní film of Disney, takže moc věcí z toho se v reálu nestalo,“ potvrdil jeden ze zakladatelů pravého reprezentačního týmu Dudley Stokes. Režisér Jon Turteltaub se moc faktů nedržel, snažil se ale zachovat hlavní podstatu toho, co tým dělá skvělým.

„Prostě jsme jen vylepšovali skutečný příběh, abychom z toho udělali lepší film. Naše změny by dneska určitě neprošly,“ říká Turteltaub. Něco se ale prostě nemění. „Pocit je stejný. Tón je stejný. Ambice jsou stejné. Absurdita byla stejná. A hlavní klíčové události byly stejné,“ dodává.

Naopak třeba šťastné vejce, známý song, trenér nebo kvalifikační proces a jména zúčastněných byste ve vyprávění opravdových olympioniků hledali jen těžko.

Doopravdy se jamajský bob vyboural?

Jedna věc, kterou film zobrazuje a stala se i v roce 1988 v Calgary, je nehoda v korytě. Bobisté na olympijských hrách jezdí čtyři kola. Tým havaroval ve třetí jízdě, což znamená, že nemohl dokončit svou finální jízdu. Samozřejmě i tady je několik nepřesností. Reprezentanti například nezvedli boby a nepřenesli je přes cílovou čáru. Na vině navíc nebyla mechanická porucha, ale nadměrná rychlost s nezkušeností řidiče.

Jak si vedli skuteční reprezentanti?

Do Calgary si Jamajčané přivezli dva týmy bobistů. Dvojbob tvořili Dudley Stokes a Michael White, v čtyřbobu je pak doplnili Devon Harris a náhrada na poslední chvíli v podobě Chrise Stokese. Dvojbob skončil na 31. místě, zatímco čtyřbob kvůli zmíněné nehodě zůstal se statusem „Nedokončili.“

Někteří lidi nevěří, že ČESKÝ BOB zvítězí!
(2:05)

Někteří lidi nevěří, že českej bob zvítězí?

Úspěšný příběh outsidera by rádi napsali také čeští bobisté. Stejně jako Jamajčané, také Češi zatím čekají na velký úspěch v tomto sportu. Dosud nejlepší výsledek se datuje do roku 1994, kdy česká reprezentace vybojovala sedmé místo v dvojbobu a desáté v čtyřbobu. Medailový sen si budou moci splnit už za rok v Pekingu, kam posádka v čele s pilotem Dominikem Dvořákem směřuje veškerou pozornost.

A JEŠTĚ NEKONČÍME! Na závěr se s námi podívejte na ten nášup!

Extrémní POV jízda českých bobistů! 💀☢
(1:49)
líbil se ti článek?