Kulturní program na YOGu: Místo nudy světoví šampióni a zábava

YOG 2012
YOG 2012
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

„Učit se, učit se, učit se!“ Možná i tímto okřídleným „klasickým“ úslovím se tvůrci vůbec prvních Zimních olympijských her mládeže nechali inspirovat. „Bude to jedinečný mix sportovních a kulturních aktivit,“ nechal se ještě před samým zahájením her slyšet Jacques Rogge, předseda Mezinárodního olympijského výboru. A pořadatelé se tohoto úkolu zhostili precizně.

Stejně jako u všech ostatních aktivit, i nyní se vše odehrávalo pod záštitou sloganu „Be part of it“. Takzvaný „Culture and Education Programme“ (zkráceně pouze CEP) totiž není zaměřen pouze na mladé sportovce, trenéry a ostatní členy delegací. Aktivně zapojit se mohou také všudypřítomní dobrovolníci, zvána je i innsbrucká veřejnost a žáci a studenti.

V programu, rozřazeném do šesti kategorií (Media Lab, World Mile Project, Sustainability Project, Arts Project, Competence Project a Youth Olympic Festival 2012) se zájemci dozvěděli více o olympijský hodnotách, zdravém životním stylu, společenské odpovědnosti profesionálních sportovců, dostali možnost zlepšit si své vyjadřovací schopnosti před kamerou a na besedách se setkali dokonce s několika olympijskými vítězi.

„Umožňuje nám to dávat mladým sportovcům nástroje, které by mohli použít i v následujícím životě,“ vysvětlil Rogge. „Máme tu reprezentanty mezi 15 a 18 lety. Je tu veliká konkurence, ale hned vedle toho se mohou dozvědět daleko více nejen o sportu. Není to pro ně důležité pouze jako pro sportovce, ale také jako pro jednotlivce.“

Bubka, Resch či sluchátka

Většina mladých sportovců, která má za sebou svoje disciplíny, se tak nemusí pouze bezcílně toulat po městě, případně trávit dny na pokoji v olympijské vesnici. Kdo by však dal přednost televizi před takovými osobnostmi, jako je ukrajinský tyčkař Sergej Bubka (olympijský vítěz z roku 1988, šestinásobný mistr světa a momentální držitel světového rekordu), švýcarský bobista Ivo Rügg (dvojnásobný světový šampion), legendární německý sáňkař Alexander Resch (olympijský vítěz z roku 2002 a osminásobný světový šampion) či kanadská hokejistka Jennifer Botterillová, která si kromě pěti titulů mistryně světa připsala i tři triumfy olympijské? Všechny tyto hvězdy sportovního světa totiž přijaly pozvání do tyrolské metropole a mladým sportovcům dávají užitečné rady.

„Dobrá rada vám ušetří čas. Sportovní kariéra je velice krátká a člověk by neměl ztrácet čas... Proto jsme tady my,“ osvětlil Vincent Defrasne, francouzský biatlonista a držitel olympijské medaile z roku 2006.

Ať už se všemožné přednášky, besedy či další pořady rozhodli mladí olympionici navštívit proto, že je opravdu zajímaly, anebo snad proto, že častí a vytrvalí účastníci získali zbrusu nová sluchátka, prohloupit nemohli…

-amk-
Na fotografii v článku Sergej Bubka.


líbil se ti článek?