Konference Mosty: Trenéři se inspirovali v řízení týmů

Trenéři
Trenéři
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Řízení velkých týmů, výchova mladých fotbalistů na hřišti i mimo něj, týmová kultura nejen v basketbale i cesty, jak se ze sebe jako trenér dostat to nejlepší. To byla témata, která si vyslechly tři stovky účastníků trenérské konference Mosty, již podesáté uspořádala Česká trenérská akademie (Trenéři ČOV). Mezi hosty v Centru pohybové medicíny nechyběly velké trenérské osobnosti a úspěšní sportovci včetně basketbalisty Jiřího Welsche, fotbalistů Pavla Horvátha, Radka Bejbla, Jana Suchopárka či Luboše Kozla nebo hokejistů Václava Prospala a Petra Břízy.

„Chceme, aby Mosty byly naší výkladní skříní a nejlepší trenérskou konferencí ve střední Evropě. Desátý ročník dokazuje, že akce již má velkou tradici a je o ni zájem. Dokumentuje to také fakt, že jsme celý sál dokázali vyprodat za osm hodin,“ uvedl Zdeněk Haník, místopředseda Českého olympijského výboru pro vzdělávání a olympismus a spoluzakladatel konference Mosty.

V prvním moderovaném bloku hovořili předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, generální ředitel České filharmonie David MarečekTomáš Paclík, majitel fotbalového klubu Viktoria Plzeň. Tématem debaty bylo řízení velkého týmu, vlastnosti lídrů a přesah dalších oblastí do sportu a naopak sportu například do podnikání a do života celkově.

Další část konference patřila expertům ze zahraničí. Manažer akademie fotbalového Southamptonu Matt Hale podrobně popisoval tak zvanou „Southampton Way“, tedy způsob práce s fotbalovými talenty a jejich výchovu na hřišti i mimo něj. Daniele Baiesi, sportovní ředitel basketbalového Bayernu Mnichov, hovořil o nezbytnosti týmové kultury, bez které nelze zrealizovat ani tu nejjasnější vizi.

„Těší mě, že se lidé ve sportovním prostředí chtějí vzdělávat a nedrží informace jen ve svých klubech a organizacích, naopak dokáží ostatním poradit. Je to cesta jednoznačně správným směrem,“ řekl Jiří Welsch, nejlepší český basketbalista v NBA, ve které strávil čtyři sezony.

Program uzavřela přednáška uznávaného sportovního psychologa Kena Waye, který se na Mosty vrátil po dvou letech a navíc momentálně školí české trenéry v rámci kurzu MindGame. Posluchačům představoval například „olympijskou vizualizaci“, při které je také aktivně zapojil do hry.

Rozhovory a další zajímavé informace z desátých Mostů nabídne lednové číslo časopisu Coach, který Trenéři ČOV vydávají ve spolupráci s deníkem Sport. Jedenácté Mosty jsou pak v plánu na jaro roku 2019.

„Když jsme začínali v roce 2014 a měli jsme jako jednoho z hostů Ivana Lendla, netušili jsme, kam až se můžeme posunout. Každou konferenci se nám daří nabít zajímavými hosty i tématy,“ řekl Michal Ježdík, tajemník Trenérů ČOV a sportovní ředitel České basketbalové federace. „Sport se vyvíjí, už to není jenom úzká výseč toho, co se děje na hřišti. Stává se z něj průmysl, trenéři a lidé v klubech nasávají informace z byznysu a marketingu. I to je náš úkol. Ukázat sport z výšky, nejen z trenérské lavice.“

líbil se ti článek?