Jak vykulení kluci z rybníku Svět ovládli na Babičce olympijské hry

Zlaté příběhy
Zlaté příběhy
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Je to jako příběh z pohádky. Parta kluků z Třeboně se na staré a těžké lodi, kterou přezdívali Babička, kvalifikovala na olympijské hry do Helsinek v roce 1952. Mladí veslaři byli vyjukaní z obrovské sportovní akce. V závodech ale předváděli precizní výkony, a nakonec ovládli i olympijský závod čtyřveslic s kormidelníkem.

Stanislav Lusk, Jan Jindra, Jiří Havlis, Karel Mejta a kormidelník Miroslav Koranda. Mladí chlapci, kteří začali s veslováním pár let po druhé světové válce, měli jeden cíl – něco dokázat! Šestkrát týdně tak trénovali na rybníce Svět na staré a těžké lodi.

„Neznali jsme ponětí o nějaké formě, tréninkových cyklech. Měli jsme jen taktiku teď do toho šlápneme,“ vyprávěl Jan Jindra, který začal s veslováním pouhé tři roky před hrami v Helsinkách. Tehdy by ani jednoho z nich nenapadlo, že se nakonec na olympiádu do Finska probojují.

„Vždyť jsme neměli ani trenéra. Trénovali jsme po večerech třeba i o půlnoci za svitu měsíce. Někdy ani nebylo vidět. Po tréninku jsme si za odměnu dávali cestou z loděnice v hospodě U Hroznu dvě černý piva. Žízeň byla veliká a byl to úžasný opiát. Pak jsme spali jak zabitý, ale ráno jsme už zase vstávali v půl čtvrté,“ prozradil Jindra.

Třeboňská čtyřka s kormidelníkem se ale neustále zlepšovala. Vyhrála jak domácí šampionát, tak i oba kvalifikační závody o olympijské hry v Helsinkách. „Na olympiádu jsme jeli jako venkovský kluci, my nevěděli vůbec, o co se jedná. No koukali jsme na to s velkýma očima a bylo to pěkný,“ vzpomínal Jan Jindra a začal popisovat průběh závodů.

„Závodili jsme na moři. Na to jsme nebyli zvyklí, protože tam byly dost velké vlny. Pak jsme zase viděli americké soupeře. Měli obrovská ramena a my proti nim byli kluci jako nitě. Nakonec jsme vyhráli první rozjížďku, semifinále. No a v tom finále, tam jsme narazili na Švýcary. Ti Švýcaři byli dobře připravení. Tak jsme je porazili taky, no,“ pousmál se Jindra.

Jenže úspěch československých veslařů nikdo nečekal. Dokonce ani organizátoři, kteří nemohli sehnat pásku s naší hymnou. Ceremoniál tak proběhl bez ní. Za zlato tehdy doma mladí veslaři dostali čtyři metry vojenské látky khaki.

Jan Jindra se zúčastnil ještě dalších dvou olympijských her. V Melbourne 1956 vypadl s osmou v semifinále. V Římě o čtyři roky později se rozloučil s kariérou bronzem. V roce 1953 získal Jindra na čtyřce i evropský titul a o rok později bronz. Na osmiveslici přidal v roce 1956 do sbírky další zlato z ME.

V pondělí 20. září 2021 veslař Jan Jindra zesnul ve věku 89 let. Byl posledním žijícím členem legendární zlaté posádky z Helsinek 1952.

líbil se ti článek?