Jágr a olympiáda. Připomeňte si jeho nejpamátnější momenty pod pěti kruhy

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Od Nagana 1998 až po Pchjongčchang 2018. Jaromír Jágr v České televizi připustil, že ho láká účast na šesté olympiádě v řadě. S reprezentací dosud vybojoval na vrcholné akci zlato a bronz. Jaké byly všechny jeho olympijské účasti?

Nagano 1998, rozhodující trefa ve čtvrtfinále
Od mantinelu s pukem přilepeným na čepeli vybruslil až mezi kruhy a prudkou střelou zápěstím prostřelil brankáře. Česko – USA 2:1, důležitá čtvrtfinálová trefa. A památné salutování místo oslavy. Reprezentace později vyřadila ještě Kanadu a ve finále porazila Rusko. Jágr jinou branku nevstřelil, připsal si ale čtyři asistence. Do Japonska už přijel jako hvězda, vždyť v té době měl na kontě dva Stanley Cupy a bronz z mistrovství světa.

Salt Lake City 2002, narozeninová nadílka
15. února 2002, Jágr byl v Salt Lake City kapitánem a v den prvního zápasu s Německem slavil třicáté narozeniny. Duel nakonec proměnil ve one man show: Češi rozstříleli soupeře 8:2 a legenda zaznamenala dva góly a dvě asistence. Ale ke spokojenosti měla daleko. „Tahal jsem nohy z ledu jak z betonu. Už je možná čas skončit.“

Turín 2006, Jágr vs. Jarkoo Ruutu
Třetí zápas v základní skupině, Češi s Finskem prohráli 2:4 a Jágrovi hrozilo, že na turnaji dohrál. Ještě za vyrovnaného stavu ho totiž u mantinelu sestřelil Jarkko Ruutu tak ošklivě, že český útočník zůstal ležet na ledě a z hlavy mu tekla krev. Doktoři později vyloučili otřes mozku a Jágr dokonce s devíti stehy nastoupil už do dalšího zápasu s Itálií. Klíčovou partii zvládli Češi 4:1, Jágr asistoval u druhého gólu a nakonec s týmem oslavil bronz.

Vancouver 2010, hit od Ovečkina
Čtvrtá Jágrova olympiáda, poprvé na ni však nepřijel coby hráč NHL, ale jako křídlo z ruského Omsku. Hodně se řešil moment v utkání s Ruskem, kdy Jágra ve středním pásmu sejmul Ovečkin a sborná díky tomu z přečíslení zvýšila na 3:1. „Moje chyba, štve mě to,“ klopil hlavu Jágr. Olympiádu opustil s bilancí 2+1, Češi ve čtvrtfinále vypadli s Finskem.

Soči 2014, smutný konec
Smutný turnaj pro Česko. Jágr skóroval ve dvou prvních zápasech se Švédskem a Lotyšskem, ale národní tým skončil s jedinou výhrou ve skupině až třetí později vypadl s Amerikou. „S věkem se porážky snášejí hůř a hůř,“ napsal poté útočník na Facebook. Od té doby byl ještě dvakrát na mistrovství světa. A v únoru možná napíše další příběh na olympiádě…

líbil se ti článek?