Hvězda ve stínu Zátopka. Maratonec Kantorek závodil s tuberkulózou a unikl letadlu smrti

NEZAPOMENEME
NEZAPOMENEME
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Patřil k nejlepším světovým maratonským běžcům své doby. Pavel Kantorek se třikrát zúčastnil olympijských her a třikrát vyhrál prestižní a nejstarší evropský maratonský závod v Košicích. Startoval na 39 maratonech a z toho 16 závodů vyhrál! Skvělý sportovec a lékař zesnul 10. listopadu ve věku 93 let.

K běhu se Pavel Kantorek dostal náhodou. Šel podpořit kamaráda na atletické závody, a nakonec se sám postavil na trať a vyhrál! Začal se tak věnovat vrcholovému sportu a středním běžeckým tratím. Jenže ve 24 letech jeho kariéru narušila plicní choroba – tuberkulóza. Čerstvě vystudovaný lékař Kantorek tak dal na radu kolegů doktorů a běhal od té chvíle delší tratě, které nejsou tak náročné na udýchání.

V roce 1955 se postavil poprvé na start nejstaršího evropského maratonu v Košicích, který se koná už od roku 1924. Tehdy při premiéře doběhl třiadvacátý. Celkem běžel v Košicích osmkrát a třikrát z toho vyhrál v letech 1958, 1962 a 1964. Třikrát ovládl i nejstarší silniční závod v Evropě Běchovickou desítku.

TOP: 4 nezapomenutelné maratony
(2:40)

Velký úspěch zaznamenal v roce 1961 v japonské Fukuoce na Asahi maratonu. Startoval tam celkem šestkrát a jednou byl druhý, dvakrát třetí a nejhůře doběhl pátý. Tehdy šlo o jeden z nevýznamnějších maratonů planety. Kantorek startoval třikrát i na olympijských hrách. Poprvé v Melbourne 1956 kdy doběhl v maratonu na 27. místě a v závodě na 10 000 metrů byl jedenáctý. O čtyři roky později na hrách v Římě byl v maratonu čtrnáctý a v Tokiu 1964 proťal cílovou pásku na 25. místě.

V letech 1957 až 1962 patřil podle atletických expertů na žebříčku maratonských běžců do nejlepší světové desítky na světa. Na start posledního maratonu se postavil 6. srpna 1967 ve Znojmě a vyhrál ho! Šlo tak o jeho sedmý republikový triumf.

Po ukončení sportovní kariéry působil několik let jako trenér na Kubě, později také jako lékař na československém velvyslanectví v Havaně. Cesta na Kubu se mu stála málem osudnou. S manželkou odletěl z Prahy narychlo o týden dřív než by původní plán. Zavazadla za nimi měli dorazit v původním letu. S nimi se však manželé Kantorkovi už nikdy neshledali. 5. září 1967 se totiž zřítilo letadlo Iljušin Il-18 Československých aerolinií. Z 68 lidí na palubě přežilo 31 pasažérů a členů posádky.

Po několika letech na Kubě se Kantorek vrátil domů, kde pracoval jako sportovní a posudkový lékař nebo také jako vedoucí lékař atletického svazu. Velký běžecký vytrvalec Pavel Kantorek zemřel v pátek 10. listopadu ve věku 93 let.

Pavel Kantorek
08. 02. 1930,
Atletika
líbil se ti článek?