Hokejová legenda Martinec i automobilový závodník Prokop získali cenu fair play za rok 2019

Fair Play
Fair Play
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Předběhl svou dobu, místo faulování vyznával rychlost a techniku. „Snažil jsem se hrát slušnej hokej a protihráče místo faulu chytře obehrát,“ řekl skromně trojnásobný mistr světa Vladimír Martinec. Právě jemu udělil Český klub fair play, který je součástí Českého olympijského výboru, cenu za celoživotní postoj pro rok 2019. „Férovost nejsou jen činy, ale to, jak se člověk chová každou chvilku svého života.“

Vladimír Martinec je ještě z generace, kdy se začínalo s hokejem na rybníku, a díky tomu uměl všechno – uvolnit se rafinovanou kličkou, vystřelit, projet s pukem „až do kasy“ i dokonale přihrát rozjetému spoluhráči. Když se v Pardubicích sešel v jednom útoku s Jiřím Novákem a Bohuslavem Šťastným, doslova koncertovali. Jejich hra poslepu jim přinášela spoustu fanoušků, ale i úctu soupeřů. „Vždycky na mě nasadili jednoho hráče, který mě bránil, a když už mě fauloval moc, taky jsem se dokázal ohnat,“ dodal Martinec s úsměvem.

Patří do zlaté generace sedmdesátých let, dotáhl to ke třem titulům mistra světa a pěti stům gólů v lize a reprezentaci. Je členem síně slávy českého i světového hokeje. Má dvě olympijské medaile jako hráč a zlato z Nagana jako asistent trenéra. V trenérské roli byl také u zlatého hattricku na mistrovství světa v letech 1999 až 2001.

„Říkali mi, že se to v první desítce nedělá, aby si pomáhali závodníci mezi sebou, pokud nejde o vážné zranění. Já se chovám podle toho, jak to cítím a rozhodně svého činu nelituju.“

Hlavní cena za čin
Hlavní cenu za čin získal automobilový jezdec Martin Prokop. V předposlední etapě Ralley Dakar bojoval o páté místo s Francouzem Cyrilem Despresem, čímž mohl dosáhnout na dosavadní české maximum. Kousek před cílem však zahlédl svého hlavního soka s autem ležícím na střeše v dolíku. Ani na chvilku nezaváhal a rozhodl se mu pomoci, ačkoliv mu bylo jasné, že se připravuje o vytoužený postup v celkovém pořadí. Francouzův poškozený vůz pomohl odtáhnout. „Říkali mi, že se to v první desítce nedělá, aby si pomáhali závodníci mezi sebou, pokud nejde o vážné zranění. Já se chovám podle toho, jak to cítím a rozhodně svého činu nelituju,“ uvedl Prokop.

Oceněna byla záchrana života i gesto mladé šachistky
Cenu Evropského hnutí fair play převzala loňská držitelka hlavní ceny za čin, veslařská trenérka Martina Součková, která zachránila v červnu 2018 život dvěma lidem, které při hledání „kešek“ v pražském podzemí spláchla do Vltavy přívalová vlna.

Český klub fair play ocenil diplomy pět činů, mezi nimi například gesto automobilového jezdce Filipa Mareše, který pomohl soupeři, pohotovou snahu trojice trenérů rádiového orientačního běhu zachránit život fotbalisty, který zkolaboval na vedlejším hřišti. Cenu si odnesl také lékař Robert Jůzek, který přestal hrát, aby mohl ošetřit zraněného protihráče.

Diplom za šíření myšlenek fair play získal učitel Viktor Fiedler ze 17. ZŠ Plzeň, který složil a se svými žáky naživo během předávání cen zazpíval unikátní píseň s tematikou fair play. „Vadilo mi, že děti v mé třídě sportují jen kvůli vítězství a neužívají si sport v jeho ryzí podobě,“ vysvětlil.

Dopisy s oceněním férových gest dostala domů šestice hokejistů. Na místě převzala dopis například šachistka Dorota Vaverková, která společně s kapitánkou Zuzanou Hagarovou vyčkala na mistrovství Evropy do dvanácti let příjezdu opožděných soupeřek. Oceněn byl také baseballista Jakub Hajtmar, který věnoval svou bronzovou medaili hendikepovanému fanouškovi.

Legenda Pecková předala vedení klubu lyžařce Strachové
Trojnásobná olympijská medailistka v běžeckém lyžování Květa Pecková po čtrnácti letech předala vedení Českého klubu fair play do rukou Šárky Strachové, bronzové olympijské medailistky a mistryně světa v alpském lyžování. „Necítím se unavená, přesto jsem v situaci, kdy jsem usoudila, že je rozumné svou funkci předat dál,“ řekla Pecková, jež se stala čestnou předsedkyní klubu fair play. „Myslím, že Šárka tím krásně naváže na svou úspěšnou sportovní kariéru.“

líbil se ti článek?