EYOFW 2011
EYOFW 2011
3 Minuty čtení

Po večerním slavnostním zakončení EYOWF 2011 definitivně spouští oponu. „Musím pochválit organizátory za bezchybné zabezpečení festivalu,“ řekl v pátek prezident Evropských olympijských výborů Patrick Hickey.

Poslední den závodů evropské olympiády mládeže (EYOWF) 2011 v Libereckém kraji zakončovaly týmové soutěže běžeckých a biatlonových smíšených štafet a paralelní obří slalom družstev alpských sjezdařů.

Biatlonistka Laura Dahlmeierová z Německa získala v tomto týdnu třetí zlato a stala se nejúspěšnější účastnicí festivalu. Závěrečnou soutěží bylo finále hokejového turnaje, vítězem se stalo Rusko, které zdolalo v prodloužení Finsko 2:1.

„Dlouholetý prezident Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch kdysi řekl, že pro skvělé hry potřebujete vynikající organizaci a úspěchy domácích sportovců. Do včerejška platilo jen to první,“ prohlásil Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru. „Moc si proto cením, že se našim sportovcům podařilo získat dvě zlaté medaile,“ dodal. Ve svých soutěžích zvítězili krasobruslař Petr Coufal a snowboardistka Ester Ledecká (paralelní obří slalom).

Jinak se čeští sportovci v průběhu EYOWF na „bednu“ nedostali: Petra Nováková doběhla na tratích na 5 a 7,5 kilometru shodně šestá. Ester Ledecká byla ve snowboardcrossu pátá, když vyhrála malé finále. V biatlonovém závodě na 10 kilometrů skončila desátá Kristýna Černá. V týmovém závodě ve skocích na lyžích se naše kvarteto Bartoš, Háček, Štursa, Friedrich umístilo na osmé pozici.

PÁTEČNÍ VÝSLEDKY

Běh na lyžích, 4 x 5 km - smíšené štafety: Boj Seveřanů vyhráli Norové
Za snížené viditelnosti způsobené mlhou odstartovalo poslední soupeření ve veseckém areálu. Na startu bylo 20 smíšených štafet, které tvořily dva chlapci a dvě dívky. Ze zlata se po skvělém finiši radovala norská čtyřka. „Naše vítězství není překvapením, ačkoliv ve štafetě stačí jedna chyba a vše je naopak. Celý tým odvedl výbornou práci, paráda,“ řekl nadšeně hrdina štafety Solas Havard Taugbol.

Česká štafeta ve složení Píč, Nováková, Petr Knop, Charvátová se umístila na osmé pozici.

Biatlon, 2 x 6 km a 2 x 7,5 km – smíšené štafety: Vláda německého týmu
Závěrečný biatlonový závod smíšených štafet ovládli v  Břízkách reprezentanti Německa. Štafeta ve složení Julia Bartolmaesová, Laura Dahlmeierová, Roman Rees a Matthias Dorfer dominovala závodu už do startu a nakonec zvítězila s náskokem téměř pěti minut před druhým týmem Norska a třetími Francouzi.

Česká čtveřice ve složení Černá, Jislová, Vojík, Jíra dlouhou dobu bojovala o čtvrté místo, nakonec se však musela spokojit s jedenáctou pozicí. „Vůbec se mi nepovedla položka v leže a od toho se odvíjel můj dnešní ne příliš povedený výkon,“ přiznal finišman české štafety Lukáš Jíra.

Alpské lyžování, paralelní obří slalom družstev: Poslední alpské zlato do Švédska
Zlato z týmového alpského závodu vyhráli Švédové, kteří ve finále přejeli Švýcary. Švédové měli v týmu mimo jiné Charlottu Saefvenbergovou, vítězku slalomu-speciál nebo Max-Gordona Sundqvista, šestého ve stejné disciplíně. „Vůbec jsem nečekala, že bych tu mohla získat dvě medaile, je to fantastické, moc si to v Liberci užívám,“ řekla po závodu Charlotta Saefvenbergová.

Český tým ve složení Drozdíková, Kotrlová, Ledecká, Paulus, Pohanka, Václavík vypadl už v osmifinále, kdy po remíze dvou vítězných jízd rozhodly dvě setiny vteřiny o postupu Slovinců.

Lední hokej – finále: Zlatý ruský gól
Ve finále zvítězili po velmi dramatickém a vyrovnaném boji nad Finskem 2:1 v prodloužení. Zlatý ruský gól vstřelil v 64. minutě po své skvělé individuální akci Vjačeslav Osnovin.