Dvojčata k nerozeznání. Ty jsi ten ze StarDance? ptají se Tomáše Svobody

Plážové hry 2019
Plážové hry 2019
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Je prý skoro na denním pořádku, že si je lidi popletou. „Děje se to často, už to pouštím druhým uchem ven,“ směje se Tomáš Svoboda. Dalo by vám hodně práce, abyste od sebe úspěšné sportovce a dvojčata Svobodovi rozeznali. Společně je brzy čeká velká výzva: jako dvojice závodník-trenér vyrazí do Kataru na premiérové Světové plážové hry.

David, známější z bratrské dvojice, vyhrál v moderním pětiboji olympijské zlato a titul mistra světa. Tomáš se zase řadí mezi nejúspěšnější české triatlonisty, ale v katarském Dauhá bude soutěžit v aquathlonu, což je kombinace plavání a běhu.

Bratr mu tam bude k ruce jako trenér. „Na papíře to je trenér, ale spíš tam jede jako moje podpora. Rozumí mi i beze slov, nikdo mě tak dobře nezná,“ povídá Tomáš.

Společně chodili až do prváku na gymnáziu do stejné třídy a věnovali se stejným sportům. David pak přešel z plavání k pětiboji a Tomáš k triatlonu.

„Měl jsem taky nabídky od pětiboje. Brácha byl totiž mimořádný talent, takže mě lákali taky. Ale já dal přednost triatlonu. I proto, abychom měli oba trochu jiný okruh specializací.“

Ve škole si je prý pletli i někteří učitelé, kamarádi jim zase radili, ať za sebe chodí na zkoušky. „Jenže to by musel alespoň někdo z nás něco umět,“ směje se Tomáš.

#embedded:https://www.instagram.com/p/B3CEGT4C8R4/#

Vypráví také, že David byl ze sourozenecké dvojice ten slušnější, jen občas zlobil doma. Tomáš přesně na opak. U rodičů sekal latinu, ve škole platil občas za průseráře.

„Bráchu znám jako svoje boty. Dokážeme si poradit, pomoct. Měli jsme v životě období, kdy jsme si moc nerozuměli, ale všechno to bylo v dobrém. Dokážeme si vyhovět, tvoříme super dvojici,“ říká David, který před dvěma lety ukončil profesionální kariéru.

Dvojčata spolu teď i proto tráví možná víc času než dřív. Společně závodí i zakládají projekty včetně sportovní školy (více čtěte ZDE). „Máme výhodu, že jedeme na stejné vlně,“ popisuje Tomáš. „Spolupracujeme i v pracovní rovině, i když mi to moc nejde z pusy.“

A jak je to s jejich nerozeznatelnou podobou? „Když jdu do cizího prostředí, tak už automaticky počítám s tím, že si mě lidi s bráchou popletou. Třeba dneska se mě na bazéně v Podolí ptali, jestli jsem ten Svoboda ze StarDance,“ líčí Tomáš. „Už jsem na to zvyklý, vážně mě to nerozhodí. Když se vám to stává odmala, tak to po chvilce přestanete vnímat.“

Světové plážové hry v Kataru proběhnou od 12. do 16. října. Více se dočtete ZDE.

Podívejte se, jak naši sportovci vyrazili podpořit Davida Svobodu před finále Star Dance!

líbil se ti článek?