Dostaňte se do hlavy vrcholových sportovců s psychologem Šafářem

Podcast
Podcast
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Za úspěchy sportovců nestojí pokaždé pouze trenér a poctivá příprava. Rozhodujícím faktorem v závodech bývá i spolupráce se sportovním psychologem. V podcastu Přes Příkop promluví tentokrát Michal Šafář, který je děkanem Olomoucké fakulty tělesné kultury a šéfem Asociace sportovních psychologů.

Během kariéry Šafář pracoval například i s elitní tenistkou Petrou Kvitovou. „Mně se s ní pracovalo dobře. Měl jsem pocit, že si rozumíme v tom, kam se chceme dostat. A že věci, na kterých jsme pracovali, měly nějakou odezvu. A když neměly odezvu, tak jsem dostával zpětnou vazbu, že to třeba úplně nefunguje,“ vzpomíná odborník.

Právě u ženského tenisu se často hovoří o tom, že o výhře rozhoduje, jak je která hráčka v pohodě. Platí tedy, že jsou sporty, ve kterých je hlava důležitější? „Já se tomuhle nesmírně bráním, protože to popírá můj základní přístup, který říká, že je to velmi komplexní. Každý ze sportů může být náročný v trochu jiné oblasti, ale neřekl bych, že je nějaký sport, kde je to snazší. Na vrcholové úrovni to u každého sportu hraje nějakou roli,“ zdůrazňuje Šafář.

Zároveň ale bere v potaz také trenéra, který je podle něj nezbytnou součástí sportovce. „Pro mě je alfa omega, aby ten trenér byl v souladu s tím, co ten psycholog dělá. Je tam ale tenká hranice, vaším klientem je primárně sportovec.“

líbil se ti článek?