Dojemné shledání. Český klub olympioniků se sešel po covidové pauze

Český klub olympioniků
Český klub olympioniků
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Řada olympijských vítězů a mistrů světa či Evropy přišla 25. listopadu na výroční setkání členů Českého klubu olympioniků. Na dvě stovky bývalých reprezentantů naší země si užili společné setkání poprvé od chvíle, kdy začala světová pandemie covidu.

Úsměvy a dobrá nálada panovala na setkání členů Českého klubu olympioniků na Masarykově koleji v Praze, který se uskutečnil po dvou letech. Jako první si vzal slovo v zaplněném sále předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Přivítal všechny účastníky a následně jim řekl, co je nového v olympijském hnutí, zavzpomínal na nedávno skončené olympijské hry v Tokiu a Pekingu a nastínil, jak budou vypadat hry v Paříži. „Věříme, že nás čeká zářná budoucnost. Čeká nás po sto letech olympiáda v Paříži a všichni se tam moc těšíme. Je to krásné místo zasvěcené sportu.“

K olympionikům let minulých pak promluvil předseda Českého klubu olympioniků Oldřich Svojanovský, který měl i smutnou povinnost připomenout v letošním roce zesnulé olympioniky, jako byl stříbrný krasobruslař ze Squaw Valley 1960 Karol Divín či stříbrný volejbalista z Tokia 1964 Josef Šorm. Následně všichni vzdali holt památce zesnulých minutou ticha.

Pak už následovala veselejší chvíle. Dojatým olympionikům totiž zazpívaly děti ze základní školy ve Vysočanech lidové písmě a s dětmi se do zpěvu pustilo i nadšené publikum. Vystoupení zakončil bouřlivý potlesk.

„Mám obrovskou radost, že lidé nesedí doma a přišli se podívat. Atmosféra byla úžasná. Tahle parta lidí vždycky držela při sobě. Každá možnost, kdy se můžeme vidět je úžasná. Lidé si chtějí popovídat o svých radostech i starostech. Mám z toho velice dobrý pocit,“ řekl Svojanovský, který jako veslař společně s bratrem Pavlem získal na hrách stříbro a bronz.

Na akci dorazil například dědeček trojnásobné olympijské medailistky Ester Ledecké, legendární hokejista Jan Klapáč, dvojnásobný medailista z olympijských her, olympijský vítěz v dráhové cyklistice Jiří Daler nebo stříbrná atletka z Moskvy 1980 Jarmila Kratochvílová.

Český klub olympioniků má celkem 915 členů. Jeho úkolem je tvořit fórum, které je příležitostí k setkání bývalých sportovců, a dále podporovat sociálně slabší olympioniky.

líbil se ti článek?