Do Tokia vezeme rap! Tohle je song pro české olympioniky

Tokio 2020
Tokio 2020
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Modlím se pro bohy, že mý hobby je můj život, pohyb, vůle i mý schody vejš… Takhle začíná rapová pecka Stamina od Paulieho Garanda a Resta, kterou přichystali pro české olympioniky. Právě i několik našich nadějí pro hry v Tokiu si v klipu zahrálo.

Klip vypráví příběh vysloužilého sportovce, který vzpomíná na život plný sportu. Na dětství, závodní i trenérskou kariéru. Na konci videa starý muž předává medailonek, který ho provázel celý život, vnučce. Hlavní hrdina je pyšný na to, co dokázal, má se za čím ohlédnout, ale pořád je i on sám díky sportu vitální a pozitivní, má radost ze života a je inspirací pro všechny kolem sebe.

Hlavní sportovní roli ztvárnil v klipu Stamina rychlostní kanoista Martin Fuksa. „Paulie a Rest jsou už nyní rapové legendy. Udělali mi mega radost, jsem jejich velký fanoušek. Z natáčení mám zážitek na celý život. Ten, kdo to v Českém olympijském týmu vymyslel, tomu patří velký dík, protože rapovej song chce mít každý sportovec a jsem hrozně rád a mluvím za všechny, že my ten song teď máme.“

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Paulie Garand (@pauliegarand)

Před kamerou se objevil i další rychlostní kanoista Josef Dostál. „Líbí se mi, že olympijský tým se do toho umí opřít a udělat i krok k rapu. Většina sportovců z naší generace rapové songy jede. Před každým důležitým závodem poslouchám muziku, která mě nakopne. A tohle je určitě nakopávací song,“ říká trojnásobný olympijský medailista.

Kromě vodáků si v klipu střihla roli i atletka Kristiina Mäki nebo sportovní střelec Jakub Tomeček. „Nikdy mě nenapadlo, že budu hrát v hudebním klipu. Je to pro mě čest. Líbí se mi ta pasáž, kde se zpívá o tom, že sportovec nevynechá ani jeden den. To je pravda. Ať je hnusné počasí nebo vedro, tak my musíme jít trénovat. Při hudbě se dokážu vybičovat k výkonům,“ usmívá se Mäki.

Tomeček mezi příznivce rapu zrovna nepatří, ale nakonec novému tracku podlehl, když si ho několikrát pustil. „Zjistil jsem, že to má skvělý text. Že je o nás, že to je chytrý a možná, že mám k rapu zbytečně předsudky. Rozhodl jsem se tu myšlenku podpořit a účastnit se i natáčení klipu. Věřím, že se ten track bude líbit i mimo rapovovou komunitu. Já jsem jasným důkazem.“

A co bylo hlavní motivací pro vytvoření tracku pro české sportovce? „Kvůli covidu bylo ze dne na den vše jinak. Potvrdilo se ale, že sportovci jsou zvyklí překážky překonávat, i když je to pro ně samozřejmě náročné. Byli jsme s nimi v kontaktu, řešili tréninkové možnosti, lékařskou i další podporu. Chtěli jsme ale pro sportovce udělat něco navíc, pozitivně je nakopnout,“ vysvětluje Tomáš Houska, šéf digitální komunikace Českého olympijského výboru.

Proto vznikl nový singl rapperů Paulie Garanda a Resta. „Kdyby byl rap na olympiádě, tak reprezentují Česko. Oba mají vztah ke sportu. Rádi se obracíme na umělce a lidi mimo sport. Propojujeme obory a tvůrčí činnosti. Olympijské výbory po celém světě jsou tradiční organizace, ty nejlepší však jdou s dobou a vyvíjí se. Spolupráce se sportovci je pro nás klíčová a nastupující generace olympijských nadějí to ocení,“ zdůrazňuje Houska.

A už teď má song u sportovců kladný ohlas. „Track jsme pustili dvaceti sportovcům, kteří jedou do TokiaPekingu a dostali jsme pozitivní feedback. Z toho máme největší radost,“ pochvaluje si šéf digitální komunikace ČOV.

líbil se ti článek?