Děti musí začít co nejdříve sportovat. Lékařská komise ČOV apeluje na návrat!

Lékařská komise
Lékařská komise
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Lékařská komise Českého olympijského výboru upozorňuje na vážná nebezpečí, která s sebou nese dlouhodobé zastavení tělesné výchovy ve školách i dalších pohybových a sportovních aktivit dětí. „Předškolní a školní věk je zcela zásadním obdobím, kdy si mladá generace vytváří a upevňuje vztah k fyzické aktivitě a sportu. Pokud se v tomto věku nestane pohyb přirozenou a příjemnou součástí života, je velmi lákavou alternativou televizní obrazovka či monitor počítače,“ připomíná Lékařská komise ČOV, jejímž předsedou je profesor Pavel Kolář, respektovaný odborník na pohybovou medicínu a fyzioterapii.

Vzhledem k platnému Protiepidemickému systému ČR se tělocvik do škol vrátí plošně nejdříve při žlutém stupni 2, rekreačnímu a amatérskému sportu pomůže stupeň 3. „Chceme tímto apelovat na vládu, aby možnosti spojené se sportováním dětí a mládeže, včetně tělesné výchovy na školách, byly prvním krokem při rozvolňování restrikcí. Je to v zájmu budoucího nejen tělesného, ale i duševního zdraví celé mladé generace,“ dodává Lékařská komise ČOV, jejíž celé prohlášení najdete v příloze.

"V druhé vlně pandemie očekáváme kromě dalšího zvýšení hmotnosti i podstatné zhoršení tělesné zdatnosti.“

Děti na jaře tloustly

Lékařská komise poukazuje na data z prvního omezení pohybu. „Již v průběhu jarní vlny pandemie, v době, kdy se dalo bez problémů individuálně sportovat venku, došlo ke zvýšení hmotnosti u dětí a dospívajících o dva kilogramy. V druhé vlně pandemie očekáváme kromě dalšího zvýšení hmotnosti i podstatné zhoršení tělesné zdatnosti.“

Pro dokreslení, při jarním lockdownu například poklesl medián kroků ušlých za týden oproti stejnému období
v roce 2019 u populace až o 25 procent, přičemž výrazný propad trval několik týdnů. Údaj vychází ze statistik portálu www.casprozdravi.cz. „Omezení pohybu neznamená jen vzestup hmotnosti, ale především pokles zdatnosti vyjádřený zhoršeným poměrem tuku a svalů, i když hmotnost může být zachována.“

Pohyb jako prevence

Lékařská komise ČOV zároveň upozorňuje na to, že sport a pohybové aktivity jsou součástí prevence proti onemocnění virem SARS-CoV-2. „Vlivem posílení tvorby hlenu v dýchacích cestách při sportování lze také zásadním způsobem posílit vstupní bariéru viru, a tím snížit jeho množství, které se případně dostane do organismu. Bez pohybu, a tedy dostatečného energetického výdeje, bude vždy i velké riziko obezity. Její následky můžeme sledovat ve zvýšené míře v přímém přenosu právě v dnešním období pandemie Covid-19.“

jméno příjmení
Jiří Kejval
narozen
30. 11. 1967,
pozice / funkce
Předseda ČOV
sociální sítě
popis / podrobnosti

Reprezentoval ve veslování a dodnes pravidelně sportuje. Osm let působil ve funkci člena Výkonného výboru ČOV, od roku 2009 byl místopředsedou pro ekonomiku a marketing. V roce 2012 pak navázal na Milana Jiráska v pozici předsedy ČOV.


V únoru 2018 ho na zasedání při zimních hrách v Pchjongčchangu zvolili členem Mezinárodního olympijského výboru. Je předsedou marketingové komise MOV i představenstva společnosti IOC Television and Marketing Services a členem lékařské komise Asociace národních olympijských výborů, přičemž ANOV zastupuje také ve vedení Světové antidopingové agentury WADA.


Jiří Kejval je také autorem myšlenky Olympijských festivalů (dříve parků), které od roku 2014 v době olympijských her zpřístupňují a propagují sport mezi širokou veřejností a dětmi. Projekt převzal Mezinárodní olympijský výbor a postupně ho šíří do dalších zemí.


Daří se mu i oblasti podnikání. Se spolužákem založil v roce 1991 společnost TECHO, která se později stala součástí oceňované nizozemské společnosti Royal Ahrend. Nyní se Jiří Kejval zabývá zejména výstavbou resortů na východním pobřeží Kanady. Všechny sportovní funkce vykonává bezplatně. Stejný dobrovolnický princip prosadil u všech volených členů vedení ČOV.


Rád propojuje sport a umění. Spoluzaložil veřejně prospěšnou společnost Prostor pro podporu české architektury, interiéru a designu, angažoval se v American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies na podporu talentovaných studentů, dlouhodobě podporuje Centrum současného umění DOX či Českou filharmonii. Inicioval také založení České olympijské nadace.

Již v průběhu předchozích měsíců Český olympijský výbor ve spolupráci s odborníky zdůrazňoval roli pohybu a dalších aspektů zdravého životního stylu v prevenci s tím, že malé kroky může udělat každý. „V kampani Silnější pro život jsme nezvykle cílili zejména na starší obyvatele a ty, kdo nesportují. Ale pohybem a sportem dětí a mládeže se zabýváme dlouhodobě a snažíme se pomáhat zvyšovat zdatnost českých dětí. Proto jsem velmi rád, že se Lékařská komise ČOV, která i v této době skvěle pečuje o vrcholové sportovce, ujala tohoto důležitého tématu,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Vyzva-Lekarske-komise-COV.pdf

líbil se ti článek?