Cenu fair play za celoživotní postoj získal judista a trenér Petr Jákl starší

Fair Play
Fair Play
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

S judem začínal jako student strojírenské fakulty ČVUT. V šedesátých a sedmdesátých letech pak pravidelně reprezentoval Československo na mistrovstvích Evropy a akademických mistrovstvích světa a Evropy. Vrcholem sportovní kariéry Petra Jákla staršího byly olympijské hry 1972 v Mnichově. Několik let také vedl československou seniorskou a juniorskou reprezentaci. Český klub fair play, který je součástí Českého olympijského výboru, mu nyní udělil cenu za celoživotní postoj pro rok 2021.

Ocenění mu předali Šárka Strachová, předsedkyně Českého klubu fair play a Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Judo mi dalo úplně všechno, dokonce i svou manželku jsem takto získal,“ usmíval se Petr Jákl.

Zavzpomínal také na olympijské hry v Mnichově 1972. „Byl jsem tam za exota. Neměl jsem trenéra ani sparingpartnera, ale užil jsem si to,“ vzpomínal. „Jednou jsem se domluvil na trénink s Francouzi, ale nepřišli. Byl tam jen jediný judista, přišel jsem k němu, uklonil se a začal se s ním prát. Mlátil jsem ho jak malé dítě a v tom přiběhl vrátný a vyhnal ho. Nechápal jsem, co si to ten vrátný dovolil. Nakonec vyšlo najevo že to nebyl judista, ale převlečená fanynka.“

Zdravici poslal Jáklovi jeho syn Petr, někdejší reprezentant v judu a nyní filmový producent. „Jsem nadšený, že táta dostal tuto cenu. Pamatuju si, že nás od mala vedl k fair play. Vyprávěl nám sportovní historky, zanechalo to ve mně právě tento pohled na život – jak moc důležité je hrát fair play,“ řekl Petr Jákl mladší.

Jákl starší společně s bratrem Františkem a dalšími judisty vytvořili v Praze podmínky pro vrcholovou přípravu judistů v klubu Vysokých škol (dnešní USK). Jeho nejznámějším svěřencem byl Jiří Sosna. Během sametové revoluce v roce 1989 patřil Petr Jákl starší k osobní ochrance Václava Havla a Alexandra Dubčeka. Na konci loňského roku oslavil významné životní jubileum, 80. narozeniny.

Činů je méně, ale kvalita zůstává.

Diplomy za čin fair play

Celkem osm mužů pak získalo diplomy za čin fair play. Třináctiletý chlapec David Kratochvíl, který splnil hned v pěti disciplínách limity pro účast na paralympijských hrách v Tokiu, své místo na vrcholné akci handicapovaných sportovců však poté přenechal osmapadesátiletému Miroslavu Smrčkovi. Také Zdeněk Okál – hokejistu Beranů Zlín krátce před koncem utkání hokejové extraligy s Libercem v souboji před brankovištěm důrazně zastavil Jaroslav Vlach, kterého rozhodčí chtěli vyloučit za úder do obličeje. Zdeněk Okál jim však vysvětlil, že ho soupeř trefil do ramena.

Petr Jákl st.
16. 12. 1941, Praha
Judo

David Horáček, bývalý reprezentant ve sjezdovém lyžování, na mistrovství světa v kategorii Masters v Cortině d’Ampezzo obdržel od pořadatelů cenu fair play za to, že před vyhlášením výsledků závodu ve slalomu přiznal, že neprojel řádně všechny branky. Motocyklový jezdec Roman Krejčí zase na Rallye Dakar pomohl krajanovi Liboru Podmolovi, kterému v průběhu soutěže půjčil náhradní kolo.

Patrik Šolc, fotbalista AFK Loděnice, se přiznal k nafilmování faulu, za který pak rozhodčí nařídil penaltu. Šolc se poté sám ujal pokutového kopu a záměrně poslal míč mimo branku. Házenkář Lovců Lovosice Lukáš Malý ve vypjatém utkání extraligy házenkářů odvolal vyloučení plzeňského soupeře a odmítl tak přesilovku pro svůj tým.

David Svoboda: Sport v nás probouzí fair play
(2:10)

Pavel Novák, cyklista Tufo Prostějov, si v závěrečné fázi náročného silničního cyklistického závodu Most–Lesná všiml potíží Michaela Kollerta, který musel asi dva kilometry před cílem v kopci zastavit, aby se vyhnul pádu. Novák záměrně zpomalil, aby dal soupeři šanci se opět přiblížit. Mladý brněnský baseballista Hugo Pejchar pak ve čtvrtfinálovém utkání Českého poháru věkové kategorie do 18 let opravil ve vypjaté situaci výrok rozhodčího v neprospěch svého týmu. Přiznal, že protihráče netečoval.

„Činů je méně, ale kvalita zůstává,“ ujistila Šárka Strachová. „Vnímáme ještě dozvuky covidového období, kdy se příliš nesoutěžilo, a amatérské soutěže se stále ještě rozbíhají. Věřím, že teď už bude takových činů přibývat. Vidíme je všude kolem sebe.“

Slavnostní udílení cen doprovodila svým vystoupením zpěvačka Sabina Křováková a judistická exhibice Davida Pulkrábka a Tomáš Binhaka.

líbil se ti článek?