Trenéři na konferenci Mosty řešili přístup k dětem i práci s talentem

Trenéři
Trenéři
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Letecký akrobat Martin Šonka, scouti z NHL a NBA Jan Vopat s Jakubem Kudláčkem i psychoterapeut Milan Studnička předávali své zkušenosti na trenérské konferenci Mosty, kterou pořádá Česká trenérská akademie, jedna ze složek Českého olympijského výboru. V Centru pohybové medicíny na pražském Chodově se jí kvůli koronaviru zúčastnil omezený počet 250 trenérů z takřka 30 sportovních asociací.

„V Evropě je devět milionů trenérů, jsme součástí obrovské masy, ale dost často jsme neviditelní. Přitom za každým úspěšným sportovcem stojí právě trenér. My se snažíme tuto situaci změnit,“ řekl Michal Ježdík, tajemník trenérů Českého olympijského výboru.

Jako první vystoupil psychoterapeut a někdejší bobista Milan Studnička. Apeloval na trenéry, aby vnímali psychické i fyzické změny u svých svěřenců. V jeho praxi totiž přibývají především dívky, které trpí sebepoškozováním a poruchou příjmu potravy. Druhým nejčastějším spouštěčem po rodičích jsou podle něj právě trenéři. Přednášku zaměřil na rozdílný přístup k tréninku chlapců a dívek. „Holky chtějí spolupracovat a trenéři je v tom musí podporovat. Potřebují vytvořit dobrou partu, a to je pro ně často nejdůležitější motiv k tomu, aby i v pubertě u sportu zůstaly,“ vysvětlil účastník ZOH 2002.

„Až díky zkušenostem jsem se naučil ovládnout emoce a bojovnost už nechávám na zemi.“

Dopolední blok završil pilot Martin Šonka v rozhovoru se Zdeňkem Haníkem. Těžké pro něj bylo především vyladit motivaci a emoce: „Když jsem se dostal do Red Bull Air Race, chtěl jsem všem dokázat, že jsem dobrej, a často jsem na závodech překračoval limit přetížení, což znamenalo okamžitou diskvalifikaci,“ prozradil vítěz seriálu z roku 2018. „Až díky zkušenostem jsem se naučil ovládnout emoce a bojovnost už nechávám na zemi.“

Změna se ctí
Odpolední blok zahájili scouti z NHL a NBA Jan Vopat s Jakubem Kudláčkem. Prozradili například, co všechno hledají u hráčů. „Řada mládežnických trenérů protežuje hráče a hráčky, kteří jsou ve své juniorské kategorii nejlepší, ale když se na ně podíváme my, často vidíme, že jsou na svém vrcholu a nemají další potenciál,“ shodli se. Podle nich je talent vrozený předpoklad zvládat danou činnost, ale nejsou schopni ho zasadit do žádné rovnice, a právě to dělá jejich práci vzrušující.

I poslední část konference se věnovala mladým talentům. O tom, jak vychovat šampiona mluvil Torsten Loibl, sportovní ředitel Japonské basketbalové asociace JBA a hlavní trenér basketbalu 3x3 pro olympijské hry v Tokiu.

Třináctá trenérská konference Mosty se měla původně konat už v květnu. „Přesun na září nám vyšel jen částečně. Bohužel k nám nedorazili pozvaní trenéři ze zahraničí, kteří zde měli přednášet. My jsme ale zvyklí zvládat různé herní situace a program jsme na poslední chvíli změnili se ctí,“ řekl místopředseda Českého olympijského výboru Zdeněk Haník.

Připomeňte si, jak čeští letečtí akrobaté závodili v nejprestižnějším šampionátu.

líbil se ti článek?