5 zajímavostí, které byste měli vědět o Velké Pardubické

Lifestyle
Lifestyle
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Řadí se mezi nejtěžší dostihy v Evropě a žokejové o ní někdy hovoří jako o své olympiádě. I to je legendární Velká Pardubická, jejíž 129. ročník odstartuje v neděli. Připravili jsme pro vás pět zajímavostí, které byste o slavném dostihu měli vědět.

  • Velká Pardubická je nejstarší sportovní událostí v republice. První ročník se konal v roce 1874, například fotbalová liga u nás začala až o padesát let později.
  • Dostih je na programu vždy druhou říjnovou neděli. Má 6 900 metrů a 31 překážek. Dříve koně běhali i za tribunami, kde je dnes parkoviště.
  • Nejúspěšnějším žokejem Velké je Josef Váňa, který v Pardubicích triumfoval osmkrát. V roce 1937 vyhrála poprvé (a zatím také naposledy) dostih žena. Byla jí Lata Brandisová v sedle klisny Normy.
  • V roce 2005 zvítězil Němec Dirk Fuhrmann, od té doby však už třináct let triumfují v Pardubicích jen čeští žokejové. Od roku 2000 jimi kromě Josefa Váni byli Zdeněk Matysík, Jan Faltejsek, Pavel Kašný, Josef Bartoš, Dušan Andrés a Jan Kratochvíl.
  • Dostih trvá přibližně 9 až 10 minut. Nejrychlejší čas (8:56,01) zaběhl před čtyřmi lety s valachem Ribelinem žokej Pavel Kašný.
líbil se ti článek?