Na dvanácté konferenci Mosty vystoupili trenéři z NBA a NHL

Trenéři
Trenéři
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Fotbalista Karel Poborský, hokejoví trenéři Vladimír Růžička a Miloš Říha starší nebo kouč volejbalové reprezentace Michal Nekola se vzdělávali na dvanácté mezinárodní konferenci s názvem Mosty, kterou pořádá Česká trenérská akademie, jedna ze složek Českého olympijského výboru. V Centru pohybové medicíny na pražském Chodově se jí zúčastnilo přes 320 trenérů z 28 sportovních asociací.

„Podařilo se nám přilákat padesát procent nových trenérů, kteří byli na konferenci vůbec poprvé. Myslím, že už se z Mostů stává prověřená značka, které lidé důvěřují a mají o ni zájem, to je pro nás skvělá vizitka,“ uvedl Michal Ježdík, tajemník trenérů ČOV a sportovní ředitel České basketbalové federace.

Na konferenci znovu vystoupily špičky z prestižních sportovních lig. Jako první předával své zkušenosti David Bruce Wohl, který jako hráč, trenér a generální manažer působil 43 let v NBA. Ve své přednášce hovořil o motivaci, cestě k vítězství i neúspěchu amerických basketbalistů na nedávném mistrovství světa.

V panelové diskuzi moderované Zdeňkem Haníkem se pak u jednoho stolu sešli renomovaný sportovní psycholog Michal Šafář, přední český fyzioterapeut Pavel Kolář a bývalý vynikající házenkářský brankář Michal Barda.

„Snažili jsme se společně naznačit určitý model myšlení. Ukázali jsme čtyři oblasti práce – diagnostiku, interpretaci, metodiku a motivaci – a zdůraznili, že jenom trenér a nikdo jiný je zodpovědný za psychologickou přípravu svých svěřenců,“ řekl Zdeněk Haník, místopředseda Českého olympijského výboru pro vzdělávání a olympismus a spoluzakladatel konference.

Odpoledne na Mostech patřilo basketbalu a vzhledem ke startu nového ročníku NHL také lednímu hokeji. Francesco Cuzzolin, první evropský kondiční trenér v NBA, se ve své přednášce zaměřil na rozdíly mezi evropským a zámořským basketbalem.

Hokejoví trenéři Don NachbaurRob Cookson mluvili specificky o tréninkových metodách, hře bez kotouče či zlepšení hry v útočném pásmu. Nachbaur vedl z pozice asistenta Los Angeles Kings v NHL, Cookson byl v trenérském štábu kanadského národního týmu a v NHL působil v organizacích Ottawy Senators, Calgary Flames a Philadelphie Flyers.

„To, že se u nás uskuteční jeden ze zahajovacích zápasů NHL, jsme uchopili jako příležitost přilákat na konferenci zajímavé hosty a být aktuální. Mám radost z toho, kolik je mezi hosty známých tváří včetně řady veleúspěšných trenérů,“ těšilo Ježdíka.

„Je skvělé, že se tu s Vláďou Růžičkou nebo Filipem Pešánem mohou potkat ostatní regionální trenéři a prohodit pár slov. To je obrovsky cenné a posiluje to vztah mezi celou komunitou,“ doplnil Zdeněk Haník.

líbil se ti článek?