100 dní do Olympiády dětí a mládeže. Přípravy vrcholí, hejtmani burcují své sportovce

Olympiáda dětí a mládeže
2 Minuty čtení

Orel Olda, maskot Olympiády dětí a mládeže, svým bystrým zrakem sleduje všechny přípravy na největší akci pro mladé sportovce u nás. Olomoucký kraj není v organizování žádným nováčkem, ODM už bude hostit dokonce podruhé. Podle hejtmana Josefa Suchánka je Olympiáda dětí a mládeže natolik důležitou akcí, že medaile z roku 2011 byly uloženy pro další generace do schránky v kopuli Červeného kostela v Olomouci.

20 sportů a 6 měst

Do kraje květin zamíří na konci června téměř čtyři tisíce mladých sportovců a sportovkyň, kteří budou reprezentovat právě svůj kraj. „Síly změří tedy čtrnáct výprav tentokrát ve dvaceti sportech. Kromě tradiční atletiky, gymnastiky a kolektivních míčových sportů jako je fotbal, házená a volejbal, se vrací i kanoistika a taneční sport. Celkem bude Olympiáda dětí a mládeže na 34 sportovištích, což je srovnatelné s velkou olympiádou,“ říká místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Sportovat se bude hned v šesti městech. Kromě Olomouce se orel Olda rozletí do Prostějova, Přerova, Uničova, Kojetína a Velké Bystřice. Na třiceti čtyřech sportovištích se bude rozdávat 686 sad medailí. Jejich původní návrh vznikl z pera studentky grafického oboru na VOŠ a SPŠ v Šumperku Karolíny Ščučkové, která je současně i autorkou návrhu maskota Oldy.  

Síly změří 14 výprav ve dvaceti sportech, celkem na 34 sportovištích, což je srovnatelné s velkou olympiádou.

Šermíř Jurka ambasadorem

Úplně poprvé je v historii ODM do sportovního programu zařazen i šerm. Jasná volba tedy padla na ambasadora akce, účastníka her v Tokiu, třiadvacetiletého Jakuba Jurku. Jako olomoucký rodák je pyšný, že může být tváří ODM a pomůže tak k propagaci šermu. Podle něj není až tolik důležitý projev šermíře v tréninku, ale jak zvládne tlak a nervozitu spojenou s velkým mítinkem. Právě aktivní podpora mladých sportovců a zkušenost z velkých závodů je zásadní i pro zakladatele projektu a spoluorganizátora každé edice, Český olympijský výbor.

Barbora Krejčíková na ODM vzpomíná ráda

Olympiáda dětí a mládeže existuje od roku 2003 a zúčastnilo se jí téměř 40 000 sportovců a sportovkyň. Mezi nimi i řada dnes úspěšných olympioniků třeba Josef Dostál, Ester Ledecká, nebo Barbora Krejčíková. Podle zlaté tenistky z her v Tokiu je to jedinečná příležitost potkat se se svými vrstevníky z ostatních krajů, zasoutěžit si, poznat nové sporty z jiných úhlů a porovnat je s tím svým. ODM je podle ní nezapomenutelná a motivující zkušenost a rozhodně účastníkům pomáhá v jejich dalším sportovním rozvoji.

Hejtmani burcují své sportovce

Olympiáda dětí a mládeže měla v Olomouckém kraji proběhnout už v roce 2021. Kvůli opatřením spojeným s vývojem nemoci covid-19, byla o rok odložena. Pro mnoho dětí se tak posunul i jejich sportovní cíl. Hejtmani, jako správní kapitáni týmů, teď vyzývají své svěřence k trénování a co nejlepší reprezentaci kraje. Dozvíte se taky, která hejtmanka je baskeťačka a kdo z hejtmanů věřil, že bude profesionálním fotbalistou. Co dalšího vzkazují v roli team leaderů, sledujte tady:

 
líbil se ti článek?