Výstava v Zoo Praha nabídne unikátní fotografie manželů Zátopkových

Olympijské příběhy
Olympijské příběhy
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Manželé Dana a Emil Zátopkovi při svých triumfech na olympijských hrách v Helsinkách 1952, Emilův křest na rovníku při cestě do Melbourne a mnoho dalších unikátních fotografií je k vidění v Zoologické zahradě hlavního města Prahy. Expozici k letošnímu 100. výročí narození legendárních sportovců přichystala zoo společně s Českou olympijskou akademií.

Vernisáž výstavy snímků Karla Nováka z archivu Českého olympijského výboru proběhne v zoologické zahradě 1. listopadu. „Manželé Zátopkovi nedaleko pražské zoo dlouhá léta žili a navíc sem rádi chodili. Máme radost, že jejich výročí oslavíme také zde a že se s jejich poutavým příběhem seznámí tisíce dalších lidí,“ řekl Alexandr Kliment, předseda České olympijské akademie.

Několika fotografiemi přispěl na venkovní expozici také Mezinárodní olympijský výbor, který ještě za jejich života udělil oběma atletům Olympijský řád za propagaci olympijských hodnot. Výstava je v zoo instalována už nyní, návštěvníci si ji mohou prohlédnout až do 15. listopadu na plácku vedle Vzdělávacího centra blízko hlavnímu vchodu do zahrady

Měl jsem možnost zde přivítat paní Danu a považuji to za jedno z nejcennějších setkání, která jsem v Zoo Praha zažil.

Dana i Emil měli velmi rádi zvířata. Po posledním závodu kariéry dokonce dostal fenomenální běžec darem španělského foxteriéra jménem Pedro. V zoo tedy byli častými hosty nejen kvůli blízkosti jejich bydliště.

„Jsem rád, že se touto výstavou připomínají nejenom úspěchy manželů Zátopkových, ale i jejich vztah k Zoo Praha. Měl jsem možnost zde přivítat paní Danu a považuji to za jedno z nejcennějších setkání, která jsem v Zoo Praha zažil,“ prozradil Miroslav Bobek, ředitel pražské zoologické zahrady.

Emil Zátopek posbíral na olympijských hrách celkem čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili, byl trojnásobným mistrem Evropy a osmnáctkrát překonal světový rekord na různých tratích. Dana Zátopková získala jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili. Je navíc držitelkou světového rekordu se starým typem oštěpu, a tudíž ji o tento triumf už nikdo nepřipraví. Byla dvojnásobnou evropskou šampionkou.

líbil se ti článek?