Miroslav
Koranda
born
06. 11. 1934, Praha
Date of death
06. 10. 2008
sport
Veslování
discipline
čtyřka s kormidelníkem
olympic medal
number of gold medals
1
Number of participations in the Olympic Games
2

Athlete's profile

Veslař, který byl na OH 1952 členem vítězné čtyřky s kormidelníkem.

Ačkoli na olympijské hry v Helsinkách cestovali Karel Mejta, Stanislav Lusk, Jiří Havlis, Jan Jindra a kormidelník Miroslav Koranda jako neznámí mladíci, domů se vraceli s první zlatou medailí v historii domácího veslování. Čtyřka z třeboňského rybníka Svět si ve finále díky ostrým změnám tempa s přehledem poradila s favorizovanými Švýcary i Američany. Finští organizátoři byli jejich prvenstvím tak překvapeni, že ani neměli připravenu československou hymnu.

Koncem 40. let dostal veslařský oddíl v Třeboni vysloužilou čtyřku ze zrušeného pražského německého klubu Regatta. Do staré těžké lodi postupně zasedli Jindra, Lusk, Havlis, Mejta a jako poslední Pražák Koranda. Trénovali bez odborného vedení před nástupem do práce nebo po jejím skončení, přesto v roce 1951 vyhráli mistrovství republiky a následující rok i olympijskou kvalifikaci. Teprve potom přešli do oddílu ÚDA Praha.

Hned v roce 1953 získala čtyřka ve stejném složení jako v Helsinkách zlato na mistrovství Evropy v Kodani. O rok později na ME v Amsterodamu byla třeboňská posádka s novým kormidelníkem Radomírem Plškem třetí, poté se cesty veslařů rozešly. Koranda spolu s Jindrou a Luskem přesedl do osmiveslice, která vyhrála ME 1956 na jezeru Bled. Semifinálové vyřazení na hrách v Melbourne bylo proto zklamáním.

O rok později na šampionátu v Duisburgu dojela osma třetí, poté Koranda z reprezentace vypadl. Nakrátko se do ní vrátil na premiérovém mistrovství světa v Luzernu v roce 1962. Zemřel v říjnu 2008 ve věku 73 let.

results of the athlete

Melbourne 1956 Veslování
osma (8+)
semifinále
Helsinky 1952 Veslování
čtyřka s kormidelníkem
1.
Games sport discipline location
Melbourne 1956
Veslování
osma (8+)
semifinále
Helsinky 1952
Veslování
čtyřka s kormidelníkem
1