Soči 2014
Olympic Games
medals obtained
Počet zlatých medailí
2
Počet stříbrných medailí
4
Počet bronzových medailí
3
date of event
07. 02. 2014 - 23. 02. 2014
total participation
2873 athletes
Czech participation
number of sports / disciplines
15 / -
official website

gold medals

silver medals

Martina Sáblíková
Rychlobruslení
3000 m
Ondřej Moravec
Biatlon
12,5 km stíhací závod
Gabriela Soukalová
Biatlon
12,5 km závod s hromadným startem
Team
Biatlon
smíšená štafeta - ženy 2 x 6 km, muži 2 x 7,5 km

bronze medals

Team
Biatlon
4 x 6 km štafeta
Ondřej Moravec
Biatlon
15 km závod s hromadným startem
Jaroslav Soukup
Biatlon
10 km sprint

About the Games

Nejúspěšnějšími sportovci dosud nejnákladnějších her v Soči se díky třem zlatým stali ruský rychlobruslař na krátké dráze Viktor An, běloruská biatlonistka Darja Domračevová a norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová. Biatlonista Ole Einar Björndalen přidal do své sbírky další dvě zlata a vystřídal krajana Björna Däehliho v čele historického medailového pořadí. Zemím vládlo s 33 medailemi včetně třinácti nejcennějších domácí Rusko. Češi získali devět kovů, nejvíc v dějinách ZOH.

Česká výprava 88 sportovců si ze Soči odvezla dvě zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové. Pověst medailové jistoty potvrdila rychlobruslařka Martina Sáblíková, která po stříbru ze závodu na 3000 metrů obhájila zlato na pětce. O druhý nejcennější kov se postarala Eva Samková, jež suverénně ovládla soutěž ve snowboardcrossu.

O rekordní žně se zasloužili hlavně biatlonisté: Ondřej Moravec získal stříbro ve stíhačce a bronz v závodě s hromadným startem, v téže disciplíně dojela druhá Gabriela Soukalová a Jaroslav Soukup skončil třetí ve sprintu. Skvělé představení korunovali společně s Veronikou Vítkovou stříbrem ve smíšené štafetě. Ženská biatlonová štafeta ve složení Puskarčíková, Soukalová, Landová a Vítková se posunuli na bronzovou příčku 8 let poté, co bylo oficiálně rozhodnuto o diskvalifikaci ruského týmu.