Josef
Dostál
born
03. 03. 1993, Praha
discipline
K1 1000 m
career status
active athlete
olympic medal
number of gold medals
0
number of silver medals
1
number of bronze medals
3
socia media

Athlete's profile

Rychlostní kanoista, který úspěšně kombinuje singl, debl a čtyřkajak. Kromě čtyř olympijských medailí má na kontě i několik titulů mistra světa, kvůli svým obrovitým tělesným proporcím jezdí ve speciální lodi na míru.

Čtyřikrát se Josef Dostál představil pod pěti kruhy a pokaždé z toho byla medaile. V Londýně spolu s Danielem Havlem, Lukášem Trefilem a Janem Štěrbou prošli kvůli nešťastné dopingové kauze posledně jmenovaného trnitou cestou zakončenou bronzem. O čtyři roky později v Riu nejprve v nejbolestivějším závodu kariéry nestačil pouze na Španěla Walze, jenž se mu ve finiši vyvezl na vlně.

Vzápětí společně s parťáky ze čtyřkajaku obhájili bronz, ačkoli háčka Havla trápily před finále střevní potíže. Do Tokia si Dostál jel pro chybějící zlato ze singlu, ale na nejlepší kajakáře nestačil a skončil zcela vyčerpán pátý. Zklamání si vynahradil v deblu, kde spolu s Radkem Šloufem vybojovali bronz.

results of the athlete

Beginning career

Ke kajaku dovedl pražského rodáka jeho otec a mistr republiky Tomáš, ale pádlování Dostála mladšího zpočátku moc nebavilo. Přes dva metry vysoký kanoista na sebe poprvé upozornil v roce 2011, kdy se stal juniorským mistrem světa. O tři roky později v Moskvě vypálil rybník všem favoritům i mezi dospělými, mezitím získal titul také v kategorii do 23 let. Zlaté medaile z MS i ME má vášnivý rybář, milovník dobrého jídla a výborný zpěvák rovněž ze čtyřkajaku.

Hero

Jaromir Jágr

Motto

Nejen žíti, plouti je nutno