Jaroslav
Kulhavý
born
08. 01. 1985, Ústí nad Orlicí
sport
Horská kola
discipline
závod
career status
active athlete
olympic medal
number of gold medals
1
number of silver medals
1
Number of participations in the Olympic Games
4
socia media

Athlete's profile

Díky olympijskému prvenství, titulu mistra světa, dvěma zlatým z mistrovství Evropy či celkovému triumfu ve Světovém poháru jeden z nejlepších bikerů planety.

Při svém třetím startu pod pěti kruhy Jaroslav Kulhavý zkompletoval sbírku prvenství na vrcholných akcích, když díky skvěle načasované formě ovládl v Londýně závod horských kol. Na náročné trati v areálu Hadleigh Farm se od počátku držel v čele a v dramatickém finiši si poradil i se Švýcarem Schurterem, jenž s ním jako jediný ze soupeřů dokázal držet krok. Rodák z Ústí nad Orlicí se tak postaral o první cyklistickou olympijskou medaili v samostatné české historii. O čtyři roky později v Riu si pořadí v cíli se Schurterem prohodili. I stříbro však bylo velkým úspěchem, neboť na jaře si po pádu z kola zlomil ruku a musel na operaci.

Univerzální cyklista, který vedle horských kol startuje i v silničních a cyklokrosových závodech, na sebe poprvé výrazněji upozornil v roce 2003, kdy se stal juniorským mistrem světa i Evropy. Na světovém šampionátu v elitní kategorii se mezi nejlepší prosadil stříbrem z Mont St. Anne 2010, v následující sezoně kromě MS a ME ovládl i celkové hodnocení Světového poháru. Vedle toho má na kontě rovněž zlato z mistrovství světa v maratonu či prvenství v náročném etapovém závodu dvojic Cape Epic.

results of the athlete

Games sport discipline location
Rio 2016
Horská kola
závod
2
Londýn 2012
Horská kola
závod
1
Peking 2008
Horská kola
závod
18.
Atény 2004
Horská kola
závod
nedokončil

Hero

Emil Zátopek

Motto

Co tě nezabije, to tě posílí.