Squash
olympic medal
Počet zlatých medailí
0
Počet zlatých medailí
0
Počet zlatých medailí
0
address book
Česká asociace squashe, z.s.
Zátopkova 100/2, 16017 Praha 6 - Strahov
phone : 777638360
contacts
email : info@czechsquash.cz
website: www.czechsquash.cz/
socia media

Results of the Czech athletes

Games athlete discipline location
Birmingham 2022 Jakub Solnický jednotlivci (Turnaj)
9.

Sport profile

Squash je hra pro dva nebo čtyři hráče, hraje se na uzavřeném hřišti pomocí speciálních squashových raket a míčku. Původy tohoto sportu můžeme hledat na počátku 19. století, kdy se objevila jiná varianta tenisu. Zásluhu na tom měli londýnští vězni, kteří se v celách bavili odpalováním míčků o stěny. Hra se tehdy jmenovala „Rackets“ a rozšířila se i do škol. A právě na jedné ze škol se kolem roku 1830 zrodil squash.

Většího rozmachu ve světě dosáhl tento sport po první světové válce. První profesionální mistrovství světa se konalo v Angli roku 1920. O popularizaci squashe se nejvíce zasloužili top hráči z 60. a 80. let 20. století - Ir Jonah Barington a Australan Geoff Hunt. Celkově nejúspěšnějším hráčem v historii squashe je Pákistánec Jahangir Khan, který se stal mistrem světa v letech 1982 až 1988.

Ve světě existuje World Squash Federation (světová federace), u nás pak Česká asociace squashe. Squashové tkání se hraje na dva či tři sety dle rozhodnutí organizátorů konkrétní soutěže. Každý set končí dosažením jedenácti bodů, pokud je zápas vyrovnaný, hraje se do té doby, než jeden z hráčů není lepší o dva body. Hra spočívá v odrážení míčku od stěn, v přijímání míčku se hráči střídají. Hráč získává bod ve chvíli, kdy jeho soupeř nestihne přijmout míček po dopadu na zem nebo nedokáže míček odpálit na přední stěnu. Bočních stěn se míček dotknout může, pokud však míček „nepotká“ přední stěnu, ale pouze ty boční, je úder špatný.

Zajímavostí je, že na rozdíl od tenisu se pád míčku na čáru počítá jako aut. Squashový kurt je dlouhý 9,75 m a široký 6,40 m, jeho zadní stěna je průhledná. Váha rakety se pohybuje někde mezi vahou badmintonové a tenisové rakety. Míček má průměr 4 centimetry a váží 24 g.

Disciplines

  • jednotlivci (men)
  • jednotlivkyně (women)