Krakov 2023
turnaj (Turnaj)
6.

Sport profile

Plážový fotbal je kolektivní sport, který se hraje na pískovém hřišti obdélníkového tvaru o rozměrech 26-28 x 35-37 metrů. Branka má rozměry 2,2 x 5,5 metru. Hru hraje vždy pět hráčů na každé straně, čtyři hráči v poli a jeden brankář, dalších pět hráčů může sedět na lavičce.

Oproti klasickému fotbalu je hra rozdělena na tři třetiny po 12 minutách (celková hrací doba činí tedy 36 minut).

Vzhledem k tomu, že přihrávání na hlubokém písku je podstatně fyzicky namáhavější a technicky obtížnější než je tomu na fotbalovém trávníku, je hra obvykle mnohem svižnější a zpravidla podstatně techničtější než u klasického fotbalu nebo i v sálové kopané. Méně se zde přihrává a velmi často se zde střílí na bránu (a to velmi často přímo ze vzduchu).

Vzhledem k tomu, že dopad do měkkého písku tolik nebolí a nehrozí zraněním jako při dopadu na trávník nebo na podlahu, jsou při špičkovém provedení plážového fotbalu k vidění různé technické finty, triky a finesy, fotbalové parádičky (například častá střelba přes hlavu - tzv. nůžky), zápasy jsou díky tomu divácky poměrně atraktivní. Hráči zde vůbec nepoužívají žádné kopačky, hrají bosí.