Štěpánka
Hilgertová
born
10. 04. 1968, Praha
discipline
K1 závod
career status
non-active athlete
olympic medal
number of gold medals
2
Number of participations in the Olympic Games
6

Athlete's profile

Největší postava historie domácí kanoistiky na divoké vodě, na kontě má zlaté medaile ze všech vrcholných soutěží v čele se dvěma olympijskými primáty.

Z šesti startů pod pěti kruhy se Štěpánce Hilgertové nejvíc vydařily hry v letech 1996 a 2000. V Atlantě na řece Ocoee díky skvělé první jízdě ukončila navzdory šťouchu v poslední brance čekání na velké zlato. O čtyři roky později v Sydney na umělém kanálu v Penrithu prvenství obhájila, druhou Francouzku Guibalovou porazila v součtu obou jízd téměř o pět sekund. Na OH Londýně skončila v 44 letech těsně pod medailovými příčkami, v Aténách byla pátá a v Pekingu, kde při zahájení nesla českou vlajku, dojela po eskymáckém obratu devátá.

Jako dítě se rodačka z Prahy věnovala především gymnastice a sjezdovému lyžování, s vodním slalomem začala jako dvanáctiletá. O čtyři roky později ještě pod dívčím jménem Prošková na českém mistrovství senzačně zvítězila i mezi dospělými. Mezinárodní debut na velké akci si odbyla na MS 1989 v USA, kde skončila čtvrtá a přispěla k bronzu hlídek. Při obnovené olympijské premiéře vodního slalomu v Barceloně 1992 obsadila ještě v barvách Československa dvanácté místo.

Individuální titul mistryně světa vybojovala v roce 1999 v Seu d’Urgell a o čtyři roky později v Augsburgu, z MS má i stříbro a bronz. Kompletní sbírku medailí včetně dvou nejcennějších si přivezla i z evropských šampionátů. V roce 2009 se stala první českou členkou světové Síně slávy vodního slalomu. Hilgertová, kterou trénuje její manžel a bývalý reprezentant Luboš, je členkou pléna Českého olympijského výboru, komise sportovců a komise Sport a ženy.

results of the athlete