Rudolf
Burkert
born
31. 10. 1904, Polubný
Date of death
07. 06. 1985
discipline
velký můstek individuální závod
olympic medal
number of bronze medals
1
Number of participations in the Olympic Games
1

Athlete's profile

Díky bronzu ve skocích na lyžích se v roce 1928 stal prvním československým medailistou na zimních olympijských hrách. Na přelomu 20. a 30. let patřil k evropské špičce i v severské kombinaci, v níž se stal mistrem světa.

Na můstku ve Svatém Mořici předvedl Rudolf Burkert v dramatickém závodě skoky dlouhé 57 a 59,5 metru a obsadil třetí příčku za Nory Andersenem a Sigmundem Ruudem. Senzačně tak narušil medailovou nadvládu skandinávských skokanů, což se znovu povedlo až o 28 let později Němci Glassovi. V severské kombinaci sice předvedl nejdelší skok soutěže, kvůli nevydařenému běhu ale skončil až dvanáctý.

Rodák z Polubného na Jablonecku byl jako sudetský Němec členem Svazu německých lyžařských spolků se sídlem v Liberci. Na mistrovství světa v Cortině d'Ampezzo v roce 1927 vyhrál při neúčasti několika Skandinávců severskou kombinaci, o šest let později skončil na MS v Innsbrucku druhý ve skocích. Následující rok ukončilo jeho kariéru zranění nohy, kvůli tomu během druhé světové války unikl službě v německé armádě. Po válce Burkert pracoval jako řidič a vlekař na Tanvaldsku, koncem 60. let emigroval do západního Německa.

results of the athlete

Svatý Mořic 1928 Skok na lyžích
velký můstek individuální závod
3.
Svatý Mořic 1928 Severská kombinace
individuální závod
12.
Games sport discipline location
Svatý Mořic 1928
Skok na lyžích
velký můstek individuální závod
3
Svatý Mořic 1928
Severská kombinace
individuální závod
12.