1
number of bronze medals
1

Athlete's profile

Díky stříbru a bronzu z olympijských her či dvěma medailím z mistrovství světa v letech jeden z nejúspěšnějších domácích skokanů na lyžích. V 80. letech patřil ke světové špičce, v anketě o nejlepšího českého lyžaře 20. století obsadil třetí místo.

Na hrách v Sarajevu skončil Pavel Ploc na velkém můstku hned za dvojicí favoritů Finem Nykänenem a Němcem Weissflogem a získal bronz. Ještě lépe si vedl o čtyři roky později v Calgary, kde se na středním můstku díky výbornému druhému pokusu posunul ze sedmého místa až za vítězného Nykänena. Na velkém si naopak pohoršil z druhé na pátou příčku, v družstvech skončilo Československo čtvrté.

Syn biatlonového reprezentanta na sebe poprvé upozornil v lednu 1983, kdy se v Harrachově stal prvním tuzemským vítězem závodu Světového poháru. V témž roce vybojoval na stejném místě díky světovému rekordu stříbro na MS v letech na lyžích, o dva roky v Planici skončil třetí, přestože jen pár týdnů předtím skončil po hrůzostrašném pádu na "mamutu" v Harrachově v nemocnici. Podílel se i na dvou bronzech družstva ze světových šampionátů.

S nástupem revolučního "véčka" na počátku 90. let to měl trojnásobný vítěz ankety Král bílé stopy jako vyznavač klasického stylu stále těžší, a tak v roce 1992 ukončil závodní kariéru. Poté se nějaký čas věnoval trénování, působil i u reprezentace, ale kvůli rozporům s lyžařským svazem skončil. S manželkou provozuje penzion v Harrachově, od roku 2006 je členem Poslanecké sněmovny za ČSSD.