Milena
Neveklovská
born
25. 04. 1952, Praha
discipline
10 m věž
career status
non-active athlete
olympic medal
number of gold medals
1
number of silver medals
1
Number of participations in the Olympic Games
3

Athlete's profile

Skokanka do vody, díky zlatu a stříbru jediná česká olympijská medailistka ve vodních sportech. Byla rovněž mistryní Evropy i vicemistryní světa.

Na hrách v Mexiku 1968 překvapila tehdy šestnáctiletá Milena Duchková celý svět a stala se dosud nejmladší českou či čs. olympijskou vítězkou. Ve skocích z desetimetrové věže se drobná závodnice po dokonale provedeném jeden a půl překotu s dvojitým vrutem v šesté sérii dostala do čela a vedení udržela až do konce. O čtyři roky později v Mnichově vybojovala na věži stříbro, o úspěšnou obhajobu ji připravil jeden nepovedený skok.

Se skoky do vody začala pražská rodačka v osmi letech, původně ji trenérka Marie Čermáková nechtěla kvůli dětskému vzhledu vůbec přijmout. Jako patnáctiletá se stala juniorskou mistryní Evropy ve skocích z prkna, její salta a vruty ale ještě víc vynikly na věži. V roce 1970 v Barceloně vybojovala titul mistryně Evropy, na premiérovém MS 1973 v Bělehradě nestačila stejně jako o rok později v Mnichově pouze na Švédku Knapeovou. Startovala ještě na OH 1976 v Montrealu, avšak i kvůli operovanému rameni nepostoupila z kvalifikace.

Krátce poté ukončila kariéru a dala se na trénování. V roce 1980 odjela Duchková, jež se provdala za volejbalového trenéra Neveklovského, předávat zkušenosti do Kanady. Tam se usadila natrvalo, získala občanství a otevřela si soukromou zubařskou praxi. V roce 1983 byla jako první Češka uvedena do mezinárodní plavecké Síně slávy, na přelomu milénia byla vyhlášena nejlepší českou plavkyní století.

results of the athlete

Games sport discipline location
Montreal 1976
Skoky do vody
10 m věž
kvalifikace
Mnichov 1972
Skoky do vody
3 m prkno
10.
Mnichov 1972
Skoky do vody
10 m věž
2
Mexiko 1968
Skoky do vody
3 m prkno
10.
Mexiko 1968
Skoky do vody
10 m věž
1