Jozef
Lohyňa
born
13. 04. 1963, Zlaté Moravce
sport
Zápas
discipline
volný styl do 85 kg
career status
non-active athlete
olympic medal
number of bronze medals
1
Number of participations in the Olympic Games
2

Athlete's profile

Nejúspěšnější domácí zápasník 80. a 90. let, ve volném stylu vybojoval vedle olympijského bronzu i kompletní sadu medailí z mistrovství světa. Dalších pět cenných kovů přivezl z evropských šampionátů.

V základní skupině na hrách v Soulu v roce 1988 si Jozef Lohyňa ve střední váze připsal pět výher ze šesti utkání, podlehl pouze domácímu Han Mjong-uovi, kterému vedle diváků stranili i rozhodčí. V duelu o bronz se Sovětem Tambovcevem dlouho prohrával, ale deset sekund před koncem vyrovnal a v prodloužení byl lepší. O čtyři roky později v Barceloně, kde přivedl na stadion čs. výpravu, skončil pátý, v Atlantě 1996 byl už jako vlajkonoš Slovenska čtvrtý.

Se zápasením začínal rodák ze Zlatých Moravců v jedenácti letech, na mezinárodní žíněnky vstoupil v roce 1983 čtvrtým místem na mistrovství Evropy. První velkou medaili získal díky bronzu z ME 1986 v Pireu, třetí byl v témž roce i na MS v Budapešti. O čtyři roky později se v Tokiu stal mistrem světa, na následujícím šampionátu ve Varně zkompletoval sbírku o stříbro. Jeho posledním cenným kovem byl bronz z domácího ME 1998 v Bratislavě.

Po ukončení kariéry se nejlepší čs. sportovec roku 1990 spolu s bratrem Lubomírem, jenž byl dlouho jeho osobním koučem, věnoval trenérské a funkcionářské práci, kromě toho podnikal v oblasti hokeje. Později se na žíněnky vrátil a až do roku 2005 zápasil v bundeslize.

results of the athlete

Barcelona 1992 Zápas
volný styl do 82 kg
5.
Soul 1988 Zápas
volný styl do 85 kg
3.
Games sport discipline location
Barcelona 1992
Zápas
volný styl do 82 kg
5.
Soul 1988
Zápas
volný styl do 85 kg
3