Jiří
Rohan
born
13. 12. 1964, Praha
discipline
C2
career status
active athlete
olympic medal
number of gold medals
0
number of silver medals
2
number of bronze medals
0

Athlete's profile

Dvojnásobný stříbrný olympijský medailista ve vodním slalomu, na deblkanoi získal řadu dalších úspěchů v čele s titulem mistra světa. Několik cenných kovů přidal v závodech hlídek.

Při své první účasti pod pěti kruhy v Barceloně, do jejichž programu byl vodní slalom zařazen po dvaceti letech, byli Jiří Rohan s Miroslavem Šimkem po prvním kole i přes eskymácký obrat třetí. Ve druhém zajeli suverénně nejrychlejší čas celého dne, pětisekundová penalizace za dotek branky je odsunula na druhé místo. Také na následujících hrách v Atlantě potvrdila česká dvojice pověst mistrů druhých jízd a na řece Ocoee zopakovala čtyři roky starý výsledek.

Rohan se Šimkem se dali dohromady v roce 1984 během vojenské služby v Dukle Brandýs nad Labem. Na velkých akcích se dlouho nemohli prosadit, medailový půst prolomili stříbrem z mistrovství světa 1991 v Lublani. O dva roky později v Mezzaně slavili titul, sbírku cenných kovů zkompletovali bronzem z MS 1997 v Tres Coroas. Mezitím byli na evropském šampionátu druzí.

Poté se se závoděním rozloučili a Rohan začal pracovat jako trenér Vysokoškolského sportovního centra a USK Praha. V roce 2013 byl šéfem organizačního výboru světového šampionátu v Praze-Troji.

results of the athlete