Jiří
Havlis
born
16. 11. 1932, Majdalena
Date of death
31. 01. 2010
sport
Veslování
discipline
čtyřka s kormidelníkem
olympic medal
number of gold medals
1
Number of participations in the Olympic Games
1

Athlete's profile

Veslař, který byl na OH 1952 členem vítězné čtyřky s kormidelníkem.

Ačkoli na olympijské hry v Helsinkách cestovali Karel Mejta, Stanislav Lusk, Jiří Havlis, Jan Jindra a kormidelník Miroslav Koranda jako neznámí mladíci, domů se vraceli s první zlatou medailí v historii domácího veslování. Čtyřka z třeboňského rybníka Svět si ve finále díky ostrým změnám tempa s přehledem poradila s favorizovanými Švýcary i Američany. Finští organizátoři byli jejich prvenstvím tak překvapeni, že ani neměli připravenu československou hymnu.

Koncem 40. let dostal veslařský oddíl v Třeboni vysloužilou čtyřku ze zrušeného pražského německého klubu Regatta. Do staré těžké lodi postupně zasedli Jindra, Lusk, Havlis, Mejta a jako poslední Pražák Koranda. Trénovali bez odborného vedení před nástupem do práce nebo po jejím skončení, přesto v roce 1951 vyhráli mistrovství republiky a následující rok i olympijskou kvalifikaci. Teprve potom přešli do oddílu ÚDA Praha.

Hned v roce 1953 získala čtyřka ve stejném složení jako v Helsinkách zlato na mistrovství Evropy v Kodani. O rok později na ME v Amsterodamu byla třeboňská posádka s novým kormidelníkem Radomírem Plškem třetí, poté se cesty veslařů rozešly. Havlis se vrátil do Třeboně, kde se aktivně zapojoval do veslařského dění. Působil rovněž v regionální sekci Klubu olympioniků. Zemřel v lednu 2010 ve věku 77 let.

results of the athlete

Helsinky 1952 Veslování
čtyřka s kormidelníkem
1.
Games sport discipline location
Helsinky 1952
Veslování
čtyřka s kormidelníkem
1