Jan
Železný
born
16. 06. 1966, Mladá Boleslav
sport
Atletika
discipline
hod oštěpem
career status
active athlete
olympic medal
number of gold medals
3
number of silver medals
1
Number of participations in the Olympic Games
5

Athlete's profile

S třemi olympijskými triumfy a stejným počtem titulů mistra světa nejúspěšnější oštěpař všech dob a atletická hvězda první velikosti. V současnosti úspěšný trenér.

Na svých prvních hrách v Soulu 1988 se Jan Železný ve čtvrté sérii ujal vedení, posledním hodem soutěže ho však odsunul na druhé místo Fin Korjus. O čtyři roky později v Barceloně vylepšil český oštěpař svým prvním finálovým pokusem olympijský rekord, vedení tentokrát udržel až do konce a ukončil čekání na zlato z velké akce. V Atlantě 1996 nastoupil jen pár měsíců poté, co na mítinku v Jeně vytvořil výkonem 98,48 dosud platné světové maximum.

Ačkoli za svým rekordním velehodem zaostal ve finále o více než deset metrů, vítězstvím potvrdil roli jednoznačného favorita. V Sydney mu jeho velký rival Brit Backley sebral v druhé sérii olympijský rekord, Železný jej ale hned vzápětí dokázal přehodit a potřetí za sebou stanul na nejvyšším stupínku. Na konci roku byl jako první Čech vyhlášen nejlepším atletem světa.

Rodák z Mladé Boleslavi hrál v dětství házenou a hokej, nakonec stejně jako oba jeho rodiče zakotvil u oštěpu. Na mezinárodním poli debutoval v 17 letech, mezi dospělými se poprvé představil na ME 1986 ve Stuttgartu. Následující rok v Nitře poprvé v kariéře překonal světový rekord (později se mu to povedlo ještě pětkrát, jeden výkon byl anulován) a na mistrovství světa v Římě získal díky bronzu první velkou medaili.

I když ho prakticky po celou kariéru trápila bolavá záda, díky skvělé technice pravidelně posílal své načiní za devadesátimetrovou hranici a ke třem zlatým olympijským medailím přidal i stejný počet titulů mistra světa ze Stuttgatu 1993, Göteborgu 1995 a Edmontonu 2001. Mezitím skončil třetí na MS 1999 v Seville, ačkoli předchozí sezonu vynechal kvůli zranění a následné operaci ramene. V absolutní špičce se Železný držel celé dvě dekády, při jeho olympijské derniéře v Aténách 2004 mu i kvůli problémům s achilovkou těsně unikl postup do finále.

S aktivní kariérou se rozloučil v 40 letech krátce poté, co na ME 2006 v Göteborgu vybojoval bronz. Ještě jako závodník byl čtyřnásobný vítěz domácí ankety Sportovec roku členem komise sportovců MOV, v roce 2005 neúspěšně kandidoval na post předsedy Českého olympijského výboru. Momentálně vede nositel státní Medaile Za zásluhy tréninkovou skupinu oštěpařů v čele se světovým šampionem Vítězslavem Veselým, je rovněž ředitelem mítinku Zlatá tretra.

results of the athlete

Atény 2004 Atletika
hod oštěpem
9.
Sydney 2000 Atletika
hod oštěpem
1.
Atlanta 1996 Atletika
hod oštěpem
1.
Barcelona 1992 Atletika
hod oštěpem
1.
Soul 1988 Atletika
hod oštěpem
2.
Games sport discipline location
Atény 2004
Atletika
hod oštěpem
9.
Sydney 2000
Atletika
hod oštěpem
1
Atlanta 1996
Atletika
hod oštěpem
1
Barcelona 1992
Atletika
hod oštěpem
1
Soul 1988
Atletika
hod oštěpem
2