Hans
Zdražila
born
03. 10. 1941, Ostrava
sport
Vzpírání
discipline
do 75 kg
career status
non-active athlete
olympic medal
number of gold medals
1
Number of participations in the Olympic Games
2

Athlete's profile

Nejlepší český vzpěrač století, olympijský vítěz a několikanásobný medailista ze světových a evropských šampionátů. Překonal tři světové rekordy a kolem stovky domácích.

Po úvodním neoblíbeném tahu na hrách 1964 v Tokiu byl Hans Zdražila ve střední váze na šestém místě, v trhu se v dramatickém závodě v hale Šibuja posunul na druhou příčku za Japonce Ohučiho. V nadhozu posledním třetím pokusem vzepřel rekordních 177,5 kilogramů a v součtu všech tří disciplín měl díky vyrovnanému světovému maximu na kontě o pět kilo víc než druhý Sovět Kurencov.

Rodáka z Ostravy nejprve okouzlila cyklistika, jako učně ho ve filmu o OH v Melbourne zaujali muži s činkami, a tak se přihlásil do vzpěračského oddílu. V únoru 1963 poprvé překonal světový rekord, na mistrovství světa ve Stockholmu v témž roce byl třetí a následující rok na evropském šampionátu v Moskvě vybojoval stříbrnou medaili. Až do počátku 70. let patřil Zdražila k absolutní světové špičce.

V roce 1965 byl na ME v Sofii druhý v polotěžké váze, na MS 1966 v Berlíně vybojoval bronz a na hrách v Mexiku 1968 skončil i přes zranění šestý. O čtyři roky později splnil olympijský limit, ale v Mnichově kvůli zdravotním problémům nakonec nestartoval. Desetinásobný mistr republiky poté několik let pracoval na šachtě, po pracovním úrazu odešel do invalidního důchodu.

results of the athlete

Games sport discipline location
Mexiko 1968
Vzpírání
do 82,5 kg
6.
Tokio 1964
Vzpírání
do 75 kg
1