Hana
Mašková
born
26. 09. 1949, Praha
Date of death
31. 03. 1972
discipline
závod žen
olympic medal
number of gold medals
0
number of silver medals
0
number of bronze medals
1

Athlete's profile

Krasobruslařská mistryně Evropy, bronzová medailistka z olympijských her i světových šampionátů. Díky elegantnímu projevu a skvělým skokům byla velmi populární.

Na hry v Grenoblu v roce 1968 odjížděla Hana Mašková jako úřadující mistryně Evropy z Västeras s medailovými ambicemi. Po povinných cvicích byla čtvrtá, ve volné jízdě se posunula na třetí místo za Američanku Flemingovou a svou velkou soupeřku Seyfertovou z NDR. Jejich souboj patřil k ozdobám her. Pod pěti kruhy startovala i o čtyři roky dříve v Innsbrucku, kde jako patnáctiletá obsadila patnácté místo.

Pražská rodačka chodila místo do školky bruslit na Štvanici, kde si temperamentní dívenky s uhrančivým pohledem všiml bývalý mistr republiky Karel Glogar. Později se jí ujala trenérka Míla Nováková, v polovině 60. let převzala Mašková post domácí jedničky od Jany Mrázkové. Jejím prvním mezinárodním úspěchem bylo druhé místo na mistrovství Evropy 1967 v Lublani, v témž roce skončila třetí na MS ve Vídni.

Bronz získala i o rok později v Ženevě, na ME 1969 v Ga-Pa ji porazila pouze Seyfertová. Krátce poté odešla pětinásobná mistryně republiky k profesionálům do proslulé lední revue Holiday on Ice. Na jaře 1972 tragicky zahynula při autonehodě na jihu Francie.

results of the athlete

Games sport discipline location
Grenoble 1968
Krasobruslení
závod žen
3
Innsbruck 1964
Krasobruslení
závod žen
15.