David
Kostelecký
born
12. 05. 1975, Brno
discipline
trap
career status
active athlete
olympic medal
number of gold medals
1
number of silver medals
1
Number of participations in the Olympic Games
6
socia media

Athlete's profile

Sportovní střelec, vítěz olympijských i Evropských her, vicemistr světa a mistr Evropy v trapu.


Z šesti startů pod pěti kruhy Davidu Kosteleckému nejvíc vyšel ten v roce 2008. V Pekingu byl po prvním dnu v čele, po druhé části kvalifikace se dělil o vedení s Rusem Alipovem. Ve finále v hustém dešti trefil všech 25 terčů a již tři rány před koncem mohl slavit zlato. K němu měl blízko i o 13 let později v Tokiu, jenže v závěru se na něj dotáhl kamarád Jiří Lipták a na Kosteleckého nakonec zbylo stříbro.

O medaili bojoval také v Riu de Janeiro 2016, ale v rozstřelu o bronz nestačil na Brita Linga. V Sydney obsadil šesté místo, při své olympijské premiéře v Atlantě i v Londýně vypadl v kvalifikaci. 

Kromě olympijského triumfu z Pekingu se Kostelecký může pochlubit dvěma tituly mistra Evropy či stříbrem z MS 2011 v Bělehradu. Vedle kompletní sady medailí z evropských šampionátů má ve sbírce rovněž řadu cenných kovů ze soutěží družstev. Po čtyřicítce se dočkal i vítězství v závodě Světového poháru či triumfu na Evropských hrách v Minsku.

results of the athlete

Beginning career

Se sportovní střelbou začal Kostelecký jako čtrnáctiletý v rodném Brně, po dvou letech byl ale vyřazen ze střediska mládeže jako neperspektivní. Poté se ho ujal trenér Josef Machan, spolupráce začala nést ovoce počátkem 90. let. Díky titulu juniorského mistra světa z Nikósie si brněnský střelec zajistil letenku do Atlanty.

Hero

Senna

Motto

neposrat se z toho