Barbora
Špotáková
born
30. 06. 1981, Jablonec nad Nisou
sport
Atletika
discipline
hod oštěpem
career status
active athlete
olympic medal
number of gold medals
2
number of bronze medals
1
Number of participations in the Olympic Games
5
socia media

Athlete's profile

Jedna z nejlepších oštěpařek všech dob je dvojnásobnou olympijskou vítězkou i mistryní světa, evropskou šampionkou a držitelkou světového rekordu.

Jako noc a den se od sebe liší dvě olympijská prvenství Barbory Špotákové. V Pekingu se do čela dostala až v samém závěru, když posledním pokusem přehodila hranici 71 metrů a odsunula z prvního místa dlouho vedoucí Rusku Abakumovovou. O čtyři roky později v Londýně česká favoritka vedla hned od úvodního hodu, k obhajobě by jí stačil kterýkoli ze čtyř platných pokusů. V Riu se v předposlední sérii prodrala na třetí místo a i přes jarní zlomeninu zánártní kosti nakonec vybojovala bronz. Na svých pátých hrách v Tokiu do finále nepostoupila.

results of the athlete

Tokio 2020 Atletika
hod oštěpem
14.
Rio 2016 Atletika
hod oštěpem
3.
Londýn 2012 Atletika
hod oštěpem
1.
Peking 2008 Atletika
hod oštěpem
1.
Atény 2004 Atletika
hod oštěpem
23.
Games sport discipline location
Tokio 2020
Atletika
hod oštěpem (Kvalifikace)
14.
Rio 2016
Atletika
hod oštěpem
3
Londýn 2012
Atletika
hod oštěpem
1
Peking 2008
Atletika
hod oštěpem
1
Atény 2004
Atletika
hod oštěpem
23.

Beginning career

Bára s atletikou začínala v rodném Jablonci nad Nisou. Nejprve se věnovala sedmiboji, později se na radu Jana Železného začala specializovat na oštěp. Na prvních třech velkých akcích včetně olympijských her v Aténách neprošla sítem kvalifikace. Svou premiérovou medaili vybojovala na mistrovství Evropy 2006 v Göteborgu, kde skončila druhá. Od té doby se až do roku 2015 z vrcholného podniku nikdy nevrátila s prázdnou. V roce 2007 se v Ósace stala mistryní světa, v následující sezoně překonala ve Stuttgartu výkonem 72,28 metrů světový rekord. Po řadě dalších úspěchů přešla od trenéra Rudolfa Černého do skupiny Železného. Po olympijské obhajobě v Londýně 2012 přerušila nositelka Medaile Za zásluhy kvůli těhotenství kariéru. Návrat po mateřské pauze zvládla dvojnásobná vítězka ankety Sportovec roku na výbornou a na ME v Curychu přidala do své sbírky poslední chybějící zlato z velké akce. V roce 2015 se vrátila k trenéru Černému, o dva roky později v Londýně podruhé v kariéře slavila titul mistryně světa.

Hero

Eliška Junková, Dana Zátopková, Jan Železný

Motto

věk je jenom číslo