Zajeli životní výsledek, šli přes bolest… Příběhy těch, kteří zářili i bez medaile

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Ta statistika trochu zapadla, proto se ji sluší připomenout: včetně sedmi medailí nasbírala česká výprava v Pchjongčchangu celkem 22 umístění v první desítce, což je nejvíc hned po historicky nejúspěšnější olympiádě v Soči. Ale řeč nebude jen o nich. Tady je rekapitulace těch výkonů, které zaujaly, ale na medaili nestačily.

Zlomený palec? Nevadí

Když se zlomeným palcem na ruce přišel k doktorům, zeptali se ho, jestli to tedy na olympiádě balí. Ani náhodou! Lyžař Ondra Berndt se zranil den před závodem na tréninku, do superkombinace přesto nastoupil a dojel šestnáctý – jeho životní výsledek!

„Sundal jsem dlahu a šel na to. I bez palce se dá lyžovat,“ smál se v cíli. Vtipné, že totožné zranění potkalo i jeho sjezdařského parťáka Filipa Forejtka. Jejich společnou fotku na Instagramu jste viděli?

#embedded:https://www.instagram.com/p/BfFprESH-il/?taken-by=ondraberndt/#

Skvělé výsledky běžců na lyžích

Nejlepší individuální umístění na olympiádě pro Martina Jakše, který na padesátce skončil osmý. Tři dny předtím spolu s Alešem Razýmem dojeli v týmovém sprintu sedmí, o dvě příčky lépe než v Soči.

Ale dařilo se i ženám: například Kateřina Beroušková poprvé v kariéře postoupila mezi třicítku nejlepších ve sprintu, Bára Havlíčková se zase jako nejmladší členka výpravy prala ve svých 17 letech s tvrdou konkurencí… Za nás velký palec nahoru!

Handicap mu sen nezkazil

Ten příběh už možná znáte. Bobista Jakub Nosek je skoro hluchý – na pravém uchu má 99procetní ztrátu sluchu, na levém osmdesátiprocentní. I tak se nevzdal a na olympiádě si splnil sen. Jako první neslyšící sportovec v historii.

„Všechno je to o nastavení mysli. Člověk se nesmí litovat a upadnout do deprese. Nevnímám, že oproti ostatním mám nějakou nevýhodu,“ říkal. V Pchjongčchangu startoval s Domikem Dvořákem ve dvojbobu (17. místo) a v čtyřbobu (21. místo).

S ortézou až do finále

Trénovali jen tři týdny. Dokonce hrozilo, že do Koreji neodletí. Nakonec ale krasobruslařská dvojice Anna Dušková, Martin Bidař postoupila po téměř životním výkonu do finálových jízd.

Anička bruslila s ortézou, tři měsíce před olympiádou jí totiž operovali přetržený kolenní vaz. „Jsme nadšení, je to skoro zázrak. Pro nás je velký úspěch už jen to, že jsme tady,“ povídal Bidař.

Účast pod pěti kruhy měl nahnutou i taneční pár Michal Češka, Cortney Mansourová. Drobná dívka původem z Kanady totiž čekala na vyřízené českého občanství až do poloviny prosince.

#embedded:https://www.instagram.com/p/BfolDh3l9xG/?hl=cs&taken-by=minibidos13/#

Rychlobruslařská naděje

Na ledovém oválu si pro medaile dojely Martina Sáblíková a Karolína Erbanová, ale nezapomínejme ani na Nikolu Zdráhalovou. Slečnu, která může být (a snad bude) velkou rychlobruslařskou nadějí.

Roste po boku velké kamarádky Martiny, spolu bydlely na pokoji v olympijské vesnici a Instagram plnily jedním vysmátým selfíčkem za druhým. „Za čtyři roky v Pekingu pojede Nikča o medaile, věřím v to,“ chválila parťačku Sáblíková.

Zdráhalové je 21 let, v Pchjongčchangu nastoupila do čtyř závodů včetně toho s hromadným startem, kde si osmým místem vylepšila své maximum. Co bude dál? „Chci se hlavně zlepšovat. Jestli to takhle půjde dál… No, nechci předbíhat.“

líbil se ti článek?