Ráno zlatý, odpoledne stříbrný. Kvapil ovládl vodní slalom, i když občas neposlouchá

ODM 2024
ODM 2024
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

V jednom dni dvě medaile, Kryštof Kvapil si je na Olympiádě dětí a mládeže odnáší z vodního slalomu na kánoi a na kajaku. Získat je nebylo jednoduché, o to víc si jich teď váží. „Je to hezký pocit a tyhle budou moje nejcennější,“ řekl Kryštof.

O trochu větší radost má překvapivě z té stříbrné, kajak je totiž jeho slabší disciplínou. Navíc měl silnou konkurenci, za nejtěžšího soupeře považoval Alberta Basabaru z Olomouckého kraje. Na stupně vítězů si ale věřil.

Pomáhá mu, že ho na závody připravuje maminka Gabriela Kvapilová. „Je to lepší než cizí trenér, protože vždycky ví, jak se cítíte,“ pochvaloval si Kryštof. Podle ní to má své výhody, ale i komplikace: „Svoje dítě sice dobře znáte, ale když začne puberta a staví si hlavu, je jednodušší, když ho začne trénovat někdo jiný.“

Kanoistice se věnuje i Kryštofův starší bratr Matěj, který Karlovarský kraj reprezentoval na Olympiádě dětí a mládeže před dvěma lety. Dnes už vozí medaile z mistrovství republiky. „Brácha mě inspiruje o něco víc než máma, vzhlížím k němu. Soutěživí jsme, ale zároveň se hodně motivujeme, trénujeme vždycky spolu,“ vysvětlil Kryštof. Podle mámy se mezi sebou ale moc nehecují, i když se věnují stejným disciplínám. Naopak se vzájemně inspirují.

Doma se tak sport probírá i u večeře. „Důležitější než výsledky ale je, aby kluky pořád bavil,” míní maminka. Kryštof si zatím nedokáže představit, že by se kanoistiky někdy vzdal. Od chvíle, kdy v pěti letech začal jezdit, jiný sport nikdy dělat nechtěl. Zvládá slalom, sprint i kayak cross, podle maminky-trenérky ho ale občas brzdí, že je paličatý.

„Občas má svoji hlavu a myslí si, že ujede závod jinak, než mu doporučuju. Nenechá si poradit, v tom spolu trochu bojujeme,“ přiznala.

Pro Kryštofa je nejtěžší, aby se vyrovnal s nervozitou: „Trošku jsem se bál, abych závody zajel dobře, ale překonal jsem to. Věřím si, mohl bych se jednou dostat i na olympiádu nebo velké soutěže.“

Autorka: Hana Holíková

Poznejte kanoistu Martina Fuksu!

Dřív jsem vyhulil start a pak jsem se to snažil pálit, co to šlo | MARTIN FUKSA
líbil se ti článek?