Pohled Jiřího Zídka: Zachovejte ČT4!

Tiskové zprávy
Tiskové zprávy
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Jako bývalý profesionální sportovec se na význam sportu dívám nejenom řečí čísel a medailí.

V době, kdy vláda musí pravidelně najít miliardy, aby zalepila smrtelnou díru v trupu Titanicu jménem zdravotnictví, si stále častěji kladu otázku, proč raději nepodpořit činnost, která na jakékoliv úrovni a v jakékoliv formě neoddiskutovatelně působí prospěšně zdraví, tedy sport.

I pravidelné světoznámé soustředění nejfundovanějších mozků všech oborů, které si dává dostaveníčko každoročně v Davosu, přišlo se závěrem, že vláda, která podpoří sport jedním dolarem, ušetří čtyřikrát tolik právě ve zdravotnictví.

Sportu držím palce také proto, že jakožto otec tří malých dětí považuji sport za vhodný způsob, jak svým ratolestem vysvětlit nutnost chování podle pravidel, spolupráce v týmu, ocenění spoluhráče i  protihráče, jak si vážit výhry a hlavně, jak se umět poučit a vypořádat s prohrou; nemluvě o nutnosti organizovat si čas. Protože přílišné množství času volného je prvním krokem k sociálně patologickým jevům u  mládeže.

Někteří novináři poukazují na marnost existence sportovní ČT4. Lze souhlasit, že sice na českém trhu existuje několik alternativ sportovních kanálů. Co se sportovní kvality nabízených soutěží či utkání týče, soupeři ČT4 přinášejí to nejlepší, co hrdlo fanouška toho či jiného sportu může ráčit, a to jak z Evropy, tak z jiných kontinentů, ale již podstatně méně, když vůbec z domova. A v tom právě tkví důležitost ČT4.

Ve snaze oslovit sportem mladé kluky a holky potřebujeme vzory. S Jágry, Nedvědy nebo Horákovými se trenérům, dobrovolníkům, rodičům nebo sportovním nadšencům získává potěr na nejnižší úrovni mnohem snáze. Není třeba říkat, že Jarda válel před NHL v extralize za Kladno, Pavel vylétl do Evropy a potažmo pro Zlatý míč skrz českou ligu a poháry na Spartě a Hanka, než se stala kapitánkou vicemistryň světa, vévodila české lize s týmem Brna.

Bez domácích soutěží stěží vychováme další talenty, ze kterých se později stanou hvězdy typu výše uvedených a které nám později pomohou přesvědčit mládež, že je lepší vstát od počítače nebo opustit klid své party, kde nikdo nic po nikom, kromě držení „basy“, nevyžaduje, a začít se věnovat sportu, kde se ctí pravidla a zodpovědnost jak k sobě, tak druhým.

Zdravá domácí líheň nám umožní vyprodukovat další vzory pro naše děti; vzory, které i v nás dospělých čas od času probouzí pocit národní hrdosti, když jim držíme palce většinou právě u obrazovek České televize, a to i v ty nejneobvyklejší vysílací hodiny. 

Souhlasím, že všem občanům České Republiky náleží právo kritizovat způsob a efektivitu využití koncesionářských poplatků v České televizi. Sport vysílaný na ČT4 by měl být službou veřejnou a pro mě takovou službou je, z důvodů, které jsem uvedl. Ve chvíli, kdy český sport utržil tvrdý pravý i levý hák ve formě pádu Sazky a vypuknutí a trvání současné ekonomické krize, by zrušení či privatizace ČT4 mohlo být jeho pomyslným knockoutem. 

Jiří Zídek
Místopředseda České basketbalové federace

líbil se ti článek?