Olympijský den oslaví 75 tisíc běžců po celé republice

Olympijský běh
Olympijský běh
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Více než 75 tisíc běžců vyběhne ve středu 19. června na závodech T-Mobile Olympijského běhu, aby oslavili Olympijský den na počest založení Mezinárodního olympijského výboru. Česká republika se zapojí do oslav stejně jako dalších 150 zemí světa. Účast potvrdili i známí olympionici v čele s ambasadory Jiřím Prskavcem a Markétou Davidovou.

První ročník Olympijského běhu v České republice odstartoval už v roce 1987 Emil Zátopek. Od té doby se pravidelně každý rok zapojují desítky tisíc běžců, aby si připomněly olympijské myšlenky a oslavily sport jako takový.

„Za vším stojí myšlenka, sport by měl být součást našeho každodenního života.Olympijský den je jedinečným svátkem, kdy vyzdvihujeme olympijské myšlenky a hodnoty jako fair-play či respekt vůči soupeři,“říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, který se postaví na trasu 10kilometrového závodu v pražské Stromovce.

Do běžeckých oslav Olympijského dne se zapojí i mnoho olympioniků. Chybět nebude olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, bronzový olympijský medailista kajakář Jiří Prskavec, biatlonistka roku Markéta Davidová, stříbrná olympijská medailistka tenistka Andrea Sestini Hlaváčková,mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková, čtyřnásobný vítěz světového poháru ve skikrosu Tomáš Kraus, několikanásobný mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybara mnoho dalších.

Olympijský den se bude slavit dopoledne na více než 280 školách a přesně v 18 hodin v živém vysílání Radiožurnálu vyběhnou dospělí závodníci na 81 místech po celé republice. Tři největší závody, takzvané zlaté závody, hostí tři největší města – Praha, Brno a Ostrava.

V rámci oslav Olympijského dne účastníci neběží pouze pro sebe, část ze startovného jde na podporu charitativní činnosti České olympijské nadace, která umožňuje sportovat dětem ze sociálně znevýhodněných rodin. Závody naplnily svoji kapacitu už týden před jejich konáním, registrace do závodů na místě už tak nebude možná. Olympijský den však může oslavit každý, a to i mimo oficiální závody.

líbil se ti článek?