Na prsa zvedne 240 kilo. S bodyguardem si mě zatím nikdo nespletl, směje se koulař Staněk

Rio 2016
Rio 2016
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

​Měří téměř dva metry a váha mu kolísá kolem 120 kilogramů. „To jde, nechci se zbytečně tahat se špekem,“ ušklíbne se Tomáš Staněk. Jak trénují koulaři? A jaké cviky jsou pro ně nejdůležitější?

Nakrátko ostříhané vlasy, vyrýsovaná postava a obří svaly na ramenech i hrudi. „Vypadám prý trochu jako bodyguard, ale zatím si mě s ním nikdo nespletl,“ říká 25letý koulař, účastník olympiády v Riu.

V posilovně tráví pět až šest hodin týdně, při dvoufázovém tréninku jsou ale dávky dvojnásobné. Cvičí hlavně prsa, nohy a výbušnost. Jiné cviky na kouli nepotřebuje, zbytečně by s nimi ztrácel energii.

„Nohy zabírají nejvíc, pak rotuje trup a nakonec je samotný hod rukou, ale na to člověk nemusí mít biceps jako herkules,“ usmívá se. „Děláme i dřepy s činkou a procvičujeme záda.“

Tahat kamiony? To bych asi nedal

S kulturisty se neměří, ale leckteré by možná trumfl. „Na nohy zvedám kolem 260 kilo, na bench mám osobák 240, ale to je vážně top. Jinak jedeme pyramidu a postupně zvyšujeme váhy. I když je fakt, že k dvěma stovkám se dostaneme skoro vždycky.“

Koulař musí k tomu všemu pochytit i jakousi atletickou lehkost – piluje běh, skáče přes překážky, vyklusává, trénuje kotníky. „A taky házíme s medicinbalem o zeď,“ dodává Staněk.

A tahat za sebou kamiony byste nechtěl? zeptal se ho jeden ze reportérů. „To dělá kamarád, vážně! Já bych to asi nedal, tahat těžké váhy dokáže i pes. Navíc to není nic pro mě, upřednostňuji techničtější disciplíny jako jsou hody a vrhy v atletice“ odpoví.

Několik týdnů před olympiádou si začal hlídat i stravu. Omezil „babičkovské“ pokrmy, tedy svíčkovou se sedmi, a přidal ovoce, zeleninu i kuřecí maso. „Cítím se líp, nejsem už tolik unavenej,“ potvrdil.

Kouli dokáže vrhnout až na značku 21,30. V Riu skončil výkonem 19,76 metru na dvacátém místě. K postupu do finále chybělo 64 centimetrů.

líbil se ti článek?